
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podała wyniki naboru do programu „Zrównoważona turystyka” w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej.
To program, którego celem jest stworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych na bazie walorów historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego makroregionu Polski Wschodniej i lokalnych społeczności. Taki produkt powstanie do końca 2028 r. na obszarze województwa podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Projekt o nazwie „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” otrzymał rekomendację wsparcia w wysokości 128 797 557,41 zł.
Szlak turystyki aktywnej
Rzeki są częścią projektu „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”. W zamyśle jest to szlak wodny, łączący Narewkę – rzekę wypływającą z Puszczy Białowieskiej na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, Narew, Pisę, Mazury i Wisłę. Łączy 3 województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Samorządy otrzymają wsparcie ze środków unijnych na tworzenie i rozwój szlaku poprzez realizacje ponad 60 zadań.
W realizację projektu zaangażowani będą oprócz partnerów regionalnych także lokalni: Miasto Ostrołęka, Gminy: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Wyszki, Narew, Narewka, Kolno, Łomża, Nowogród, Wizna, Zbójna, Trzcianne i Pisz.
Szybki dojazd do Doliny Narwi zapewnia droga ekspresowa S8, która biegnie do Białymstoku tuż nad Narwią i S61 przez Narew do Łomży. Można gwałtownie i komfortowo dojechać także pociągiem PKP Intercity z Warszawy, który zatrzymuje się nad samą Narwią w miejscowości Łapy.
Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak na podstawie mat. PARP, www.szlakpisanarew.pl, www.travel2.pl