Zimą w górach często występują mroźne i wietrzne dni. Podczas skiturów niejednokrotnie będziesz narażony na oddziaływanie zimna. Niskie temperatury nie powinny być wymówką, aby pozostać w domu. Nie pozwól, aby mróz powstrzymał Cię przed wycieczkami skiturowymi.
Utrzymywanie ciepła w zimie wymaga trochę wysiłku, ale mając kilka asów w rękawie, będzie to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Aby wyjście na skitury było udane i nie kojarzyło się z zimnem, warto zaznajomić się z kilkoma sposobami utrzymywania ciepła w górach zimą. Przeczytaj 12 wskazówek, jak podczas przebywania na skiturach zachować ciepło tej zimy.
1. Ruszaj od razu
Bądź od razu gotowy do rozpoczęcia wycieczki — ubrany, z przyklejonymi fokami i w pełni spakowany. Dzięki temu będziesz mógł od razu wyruszyć na trasę skiturową. Nadmierne ociąganie się na parkingu sprawi, iż możesz rozpocząć wycieczkę wyziębiony.
2. Na początku nie zakładaj zbyt dużo ubrania
Rozpoczynając wycieczkę zbyt bardzo ubranym to pewny sposób na przegrzanie, które gwarantuje wilgotną bieliznę przez resztę trasy. Pewne jest to także, iż 10 do 15 minut po rozpoczęciu tury będziesz musiał się zatrzymać i zdjąć grubą warstwę odzieży.
3. Zakładaj i ściągaj ubranie, o ile zajdzie taka potrzeba
Wszyscy wiedzą, iż ubieranie się warstwami jest kluczem do utrzymania ciepła na skiturach. Niedocenianym aspektem takiego ubioru jest wiedza, gdzie i kiedy założyć lub ściągnąć warstwę odzieży. Przykładowo podczas stromego podejścia nie czekaj, aż będziesz za bardzo przegrzany i ściągnij zewnętrzną warstwę. Podobnie to działa w druga stronę, gdy dotrzesz na grań lub w miejsce narażone na podmuchy zimnego wiatru załóż warstwę ochronną, podobnie postępuj, szykując się do zjazdu lub podczas dłuższych odpoczynków.
4.Chodź w lekkim ubraniu i ubieraj się warstwami
Odpowiednie ubranie jest niezmiernie ważne na skiturach. Dobrze, aby skutecznie odprowadzało wilgoć i nie chłonęło jej. Zacznij od cienkiej, izolującej warstwy bazowej zakładanej bezpośrednio na skórę. Unikaj odzieży z bawełny: wysychanie trwa wieczność, a skóra będzie zimna i lepka, gdy zaczniesz się pocić. Zamiast tego wybierz bieliznę wykonaną z wełny merino lub syntetyczną.
Na wycieczkę lepiej ubrać różne lżejsze warstwy zamiast jednej grubej, ocieplanej kurtki. Gdy warstwa środkowa jest bardzo lekką, oddychającą, można założyć ją na podejście. Warstwa wierzchnia, czyli tzw. skorupa to przeważnie kurtka chroniąca przed wiatrem i opadami. W plecaku warto również mieć lekką kurtkę puchową, która zapewni dodatkowe ciepło w nagłych wypadkach.
Zamiast nosić kilka ciężkich warstw odzieży, zakładaj lekkie pozwalające na większą adaptację do warunków.
5. Spakuj dobrze plecak
W pobliżu górnej części plecaka spakuj części odzieży, których będziesz najczęściej używać. Dzięki temu cała grupa nie będzie musiała przerywać wycieczki podczas wyciągania tego elementu z dna plecaka. Zapakuj rzeczy, takie jak lekkie rękawiczki, zapasową czapkę i buff w łatwo dostępnych kieszeniach — w ten sposób możesz do nich dotrzeć, bez zatrzymywania się i zdejmowania plecaka.
6. Zaplanuj przerwy dla całej grupy
Zamiast przypadkowych przerwy osób uczestniczących w wycieczce, zachęć wszystkich do regularnych przerw grupowych. To świetny sposób na poprawę wydajności grupy i zapewnienie wszystkim ruchu i ciepła.
7. Uzupełnij energię i pij ciepłe płyny
Zimą trudno jest utrzymać odpowiednią ilość energii – spalasz więcej kalorii, nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo się pocisz i tracisz płyny podczas wysiłku na wycieczce. Odwodnienie + głód to pewna recepta na przeziębienie, więc pamiętaj o jedzeniu i piciu podczas każdej przerwy.
W plecaku miej izolowaną butelkę lub termos z gorącym napojem. Nie ma nic gorszego niż próba wypicia prawie zamarzniętej wody, kiedy sam jesteś zamarznięty. Posiadanie gorącego napoju jest kluczem do utrzymania wysokiego morale w mroźny zimowy dzień. Termos wypełniony gorącym napojem to jeden z najważniejszych elementów udanej wycieczki.
8. Sprawdzaj aktualnie panujące warunki
Wybierz odpowiednią trasę pod kątem prognozy i warunków śniegowych. W Tatrach możesz tak zaplanować przebieg trasy, aby przebiegała obok schroniska turystycznego.
Pamiętaj, iż chłodne dni będą wręcz mroźne, gdy wieje wiatr. Niezmiernie ważne jest, aby być odpowiednio ubranym, w odzież nieprzewiewną. Dobrze jest znać objawy hipotermii, aby móc rozpoznać objawy u znajomych i u siebie.
We wczesnych stadiach hipotermii często taka osoba mamrocze, jest spowolniona i nie do końca wie co się do niej mów. jeżeli zaczynasz czuć się ospały lub masz problem z koordynacją ruchów albo po prostu nie masz ochoty dużo rozmawiać, to odpowiedni czas, aby coś zjeść,wypić ciepły napój i następnie zacząć się ruszać.
9. Po wycieczce wysusz ubranie i sprzęt
Nie ma nic gorszego niż powrót do domu w mokrych spodniach. Bardzo powoli ta wilgoć wysysa Twoją energię, opóźniając regenerację przed kolejnym dniem na skiturach. Po zakończeniu wycieczki najlepiej od razu przebierz się w suchy komplet ubrań.
Po wycieczce wysuszenie sprzętu musi być najwyższym priorytetem. Przede wszystkim wyjmij wkładki do butów. Rozpakuj plecak, aby foki i inne przedmioty miały czas na rozmrożenie. Nigdy nie zostawiaj wilgotnych ubrań i pamiętaj o ich wysuszeniu. Postaw wszystko w pobliżu jakiegoś źródła ciepła, ale uważaj, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca między sprzętem a grzejnikiem.
10. Uważaj na nie osłonięte części ciała
Nawet najmniejsze odmrożenie, może zepsuć udany dzień w górach. Podczas zjazdów w mroźne dni warto założyć kominiarkę; zamyka przestrzeń między kaskiem a kurtką, zapobiegając przedostawaniu się zimnego powietrza. Warto używać kominiarek wykonanych z cieńszego niż grubszego materiału, ponieważ szybciej schną i nie zamarzają, gdy są mokre. Można też nosić opaskę na głowę pod kaskiem, aby ogrzać uszy.
11. Zapakuj ocieplacze
W naprawdę mroźne dni posiadanie jednorazowych lub wielokrotnego użytku ocieplaczy na dłonie to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz sobie sprawić. jeżeli możesz, trzymaj dodatkowy zestaw w plecaku. Dzięki takim ogrzewaczom będziesz w stanie rozgrzać zmarzniętę części ciała. Czasami choćby można ich użyć, kładąc obok telefon komórkowy, wtedy bateria nie będzie się gwałtownie wyczerpywać na mrozie.
12. Zacznij z ciepłymi butami
Przed wycieczką, jedną ze sztuczek jest utrzymywanie ciepła w butach, trzymając je obok ogrzewania podłogowego samochodu. Warto zadbać, aby były suche do momentu, gdy będzie trzeba je założyć. Rozpoczęcie od ciepłych i suchych butów jest kluczowym składnikiem szczęśliwego dnia w górach.