Odwiedzenie Wietnamu i spróbowanie jego lokalnych kaw jest jednym z najbardziej zniewalających przeżyć dla wszystkich kawoholika! Wietnamskie kawy są znane na całym świecie. Słyną ze swojego mocnego, intensywnego, bogatego, nieco gorzkawo-kakowego smaku. Do jej zaparzenia używa się ziaren Robusta, które są mniej kwaskowe i zawierają dwa razy więcej kofeiny, niż odmiana stosowana w Europie i USA: Arabica.
Jednak to, co czyni ją jedną z najpopularniejszych kaw na świecie, to sposób jej przygotowania, parzenia i spożywania. Dzisiaj przybliżę Wam 12 rodzajów kaw, jakie tu serwują. Przygotujcie się na ekscytującą podróż po kakaowo-mlecznych aromatach!
- 1. Cà Phę Đen (Đá/Nóng) (czarna kawa)
- 2. Cà phę nâu đá (mrożona kawa ze skondensowanym mleczkiem)
- 3. Cà Phę Sữa (kawa z mlekiem)
- 4. Cà Phę Bạc Xỉu (kawa po sajgońsku)
- 5. Cà Phę Trứng (kawa z jajkiem)
- 6. Cà Phę Muối (słona kawa)
- 7. Cà Phę Dừa (kawa z mrożonym kokosem)
- 8. Cà Phę Sữa Chua (kawa z jogurtem)
- 9. Cà Phę Chon (kawa z odchodów łasic)
- 10. Sinh To Cà Phę (owocowa kawa)
- 11. Cà phę nhân xô (zielona kawa)
- 12. Ciekawostki o napojach w Wietnamie
1. Cà Phę Đen (Đá/Nóng) – czarna kawa
Ca Phe Den, to po prostu kawa czarna. Ze względu jednak na użycie ziaren odmiany Robusta, ma ona znacznie głębszy, intensywniejszy i bardziej gorzki smak, niż czarne trunki, które znamy z Polski. o ile zamawiasz Ca Phe Den w Wietnamie, to musisz być twardzielem!
Jeżeli masz ochotę na zimną kawę, zamawiasz wersję Đá (to znaczy lód). Dostaniesz wówczas już przygotowaną kawę z kostkami lodu.
Nóng to wersja gorąca. W tym przypadku podadzą Ci szklankę z taki metalowym kubeczkiem na górze, w którym będą świeżo zalane wrzątkiem ziarna kawy.
Jak zrobić kawę po wietnamsku?
By zaparzyć kawę po wietnamsku, potrzeba metalowego filtra w kształcie kubeczka, zwanego Thin oraz wietnamskiej kawy: nieco grubiej zmielonych ziaren odmiany Robusta.
- Metalowy pojemniczek napełniamy do połowy lub 3/4.
- Następnie lekko ugniatamy nasypaną zawartość metalowym sitkiem, które zawiera każdy zestaw Thin.
- Dodajemy odrobinę gorącej wody i czekamy 2 minuty, aż kawa nią nasiąknie. Dzięki temu zabiegowi woda będzie wolniej przesiąkać przez kawę i pozwoli trunkowi nabrać głębokiego, intensywnego aromatu.
- Metalowy filtr umieszczamy na szklance, zalewamy do pełna i przykrywamy go metalowym wieczkiem. Czekamy, aż cała woda się przesączy i powtarzamy proces 2-3 razy. Wietnamska kawa gotowa! Poniżej dowiesz się, jak ją serwować, by w pełni wydobyć jej walory smakowe!
2. Cà phę nâu đá – wietnamski klasyk
Jeżeli w wietnamskiej kawiarni poprosicie o kawę, nie precyzując jaką konkretnie chcecie, to właśnie tę dostaniecie w domyśle – ze słodkim skondensowanym mleczkiem i kostkami lodu.
Brak dużej ilości świeżego mleka w Wietnamie, jak również trudności z jego przechowywaniem w tropikalnym klimacie spowodowały, iż zaczęto stosować skondensowane mleko w puszce. Okazało się, iż doskonale równoważy ono mocne i gorzkie ziarna kawy Robusta, słodyczą i gęstością mleczka. I tak powstał nektar bogów – ca phe nau da!
Jeżeli masz ochotę na tę pyszność serwowaną na ciepło – poproś o ca phe nau nong.
3. Cà Phę Sữa – wietnamskie Latte
Ca phe sua to po prostu wietnamski odpowiednik kawy ze świeżym mlekiem. Smak jest jednak całkowicie odmienny od znanego nam latte, ze względu na użycie wspomnianej wyżej odmiany ziaren Robusta.
4. Cà Phę Bạc Xỉu, czyli kawa po sajgońsku
W jednych kawiarniach nazywana Saigon Coffee, w innych ca phe bac xiu, to kawa jednocześnie ze świeżym mlekiem oraz słodkim mleczkiem skondensowanym. Czasem gęste mleczko wlewane jest na spód, a czasem wszystko jest połączone i ubite spieniaczem.
5. Cà Phę Trứng = kogel mogel + kawa
Żałuję, iż piszę ten post w nocy i nie mogę pobiec teraz do kawiarni, by zanurzyć usta w ca phe trung! W dosłownym tłumaczeniu to kawa z jajkiem. Zamawiając ją dostaniesz filiżankę, w której na spodzie znajdzie się gorąca, mocna, czarna kawa, a na wierzchu kusić będzie kremowa pianka z ubitego żółtka, zmieszanego ze słodkim mleczkiem skondensowanym, posypanym mielonym kakao! Niebo w gębie!
W zależności od kawiarni, receptura koglu moglu może zawierać dodatkowo: likier alkoholowy lub białko z jajka (wówczas zobaczycie, iż pianka jest bardzo puszysta).
Kawa z jajkiem została wymyślona w Hanoi w latach 40-tych. Do kawy dodano żółtka jaj, aby zastąpić świeże mleko, którego wówczas brakowało.
6. Cà Phę Muối – słona kawa
Jeżeli myślałeś, iż ca phe nau da lub ca phe chung to szczyt rozkoszy, to muszę Cię pozytywnie zaskoczyć! Po 2 latach mieszkania w Wietnamie odkryłem ca phe muoi, czyli słoną kawę, z której słynie miasto Hue. Tylko dla niej warto odwiedzić tą miejscowość! Na szczęście w Hanoi i Sajgonie również kilka kawiarni ma ją w swoim menu.
Na dole szklanki wlewa się słodkie mleczko skondensowane, na to spienione świeże mleko, a następnie na szklankę ustawia się zaparzacz Thin, w którym znajduje się wietnamska kawa Robusta ze szczyptą morskiej soli.
Dodatek soli w kawie tłumi jej gorycz, wydobywa naturalną słodycz oraz eksponuje przyjemne aromaty.
7. Cà Phę Dừa – kokosowa kawa
Byłbym zdziwiony, gdyby w Wietnamie nie wynaleźli kokosowej kawy! Na szczęście można ją dostać w co drugiej kawiarni w Hanoi, czy Ho Chi Miny City. Zmieszana kawa, zmrożone mleko kokosowe, odrobinkę słodkiego skondensowanego mleczka, kostki lodu i gotowe! Mamy pyszny, nieco mniej słodki trunek, niż ca phe nau da.
8. Cà Phę Sữa Chua – kawa z jogurtem
To kolejna pyszność, która prawdopodobnie powstała poprzez francuskie wpływy: jogurt mleczny, lub kokosowy zmieszany z lokalną mocną, gęstą kawą. Często dodają do niej lody, ciasteczka, czy kakako! Koniecznie dodaj jogurtową kawę do swojej listy „must try” w Wietnamie!
9. Cà Phę Chon
Weasel coffee, znana w Wietnamie jako Ca Phe Chon, czy Chon Nau – to kawa produkowana z częściowo strawionych owoców kawowca, które są zjadane przez azjatyckie cywety palmowe (rodzaj łasic) i zbierane z ich odchodów. To jedna z najdroższych kaw na świecie i rzadko spotykana specjalność, którą można spróbować tylko w nielicznych azjatyckich krajach. Jest ona niemal identyczna z kawą kopi luwak – jedyną różnicą jest gatunek używanych łasic, które konsumują i wydalają ziarna.
Proces trawienia nadaje ziarnom charakterystyczna smak i zapach. W renomowanych miejscach za filiżankę tego specjału możesz zapłacić choćby 100 zł. Niska cena zwykle oznacza niewielki procentowy udział „przetworzonych przez łasice ziaren” w składzie.
10. Sinh To Cà Phę – owocowe smoothie z kawą
Rzadko spotykana pozycja w wietnamskich kawiarnianych menu, jednak wystarczy poprosić obsługę, a z przyjemnością Wam ją przyrządzą. Sinh to ca phe to owocowe smoothie, do którego dodają porcję ca phe den. Według mnie czarna kawa najlepiej komponuje się w połączeniu ze smoothie z banana i awokado!
11. Cà phę nhân xô
Ca phe nhan xo, czyli zielona kawa. Powstaje ona z ziaren kawowca, które są zaparzane w swojej surowej formie – nie zostały poddane obróbce termicznej, która powoduje, iż ziarna tracą swoją zieloną barwę i stają się brązowe. Jest ona uważana za bardziej wartościową niż kawa palona, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych, takich jak kwas chlorogenowy, czy kofeina, które ulegają degradacji w wyniku procesu palenia.
Trunek ten umieściłem na końcu listy, ponieważ kawa ta praktycznie nie jest serwowana w żadnych wietnamskich kawiarniach – kupisz ją jednak w większości sklepów z kawami.