Polonia brazylijska, licząca według różnych szacunków od 800 tysięcy do choćby 2 milionów osób, jest jedną z największych wspólnot polskiego pochodzenia na świecie. Jej historia sięga siedmiu pokoleń, a nasz język wciąż odgrywa istotną rolę w życiu miejscowych. Szczególne miejsce w tej opowieści zajmuje miasto i gmina w stanie Rio Grande do Sul. Áurea, znana również jako "polska stolica Brazylii", liczy 3,5 tys. mieszkańców.
REKLAMA
Zobacz wideo Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii
Gdzie polski jest językiem urzędowym? Narodowe ślady w Brazylii
Jak podaje gov.pl, polski uznawany jest za drugi oficjalny język w 13 gminach w Brazylii, głównie w stanach Paraná i Rio Grande do Sul, gdzie osiedliły się liczne grupy imigrantów. Inne miejsca to m.in.: Prudentópolis, Vera Cruz, Mallet, Campo do Tenente, Ponta Grossa, Guarapuava.
Stosunkowo niedawno, bo w 2022 roku do tej grupy dołączyła gmina Aurea. To najnowsze miejsce w Brazylii, w którym polszczyzna zyskała taki status. Decyzja o wprowadzeniu drugiego języka urzędowego została podjęta po latach starań lokalnych liderów polskiej społeczności oraz wsparciu organizacji polonijnych.
Gdzie w Brazylii mówi się po polsku? Aurea, czyli biało-czerwone miasto
W 1906 roku, gdy pierwsi polscy imigranci osiedlili się w tym regionie, miasto było jeszcze młodą osadą. Początkowo nosiło nazwę Rio Marcelino, a później zmieniało ją kilkakrotnie. Dopiero w 1944 roku nazwano je Vila Aurea. Co roku organizowane są tam interesujące wydarzenia, takie jak festiwal czerniny czy polskiej zupy. Miasto może pochwalić się również Muzeum João Modtkowskiego, które dokumentuje historię polskich imigrantów w regionie, a do zwiedzania udostępniono Dom Imigranta. Patronką lokalnego kościoła jest natomiast Matka Boska Częstochowska. Mieszkańcy z dumą obchodzą też Narodowy Dzień Niepodległości.