
W piątek, 26 kwietnia, w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla historii i tożsamości narodowej Polaków. W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz parlamentarzyści.
Koronacja Bolesława Chrobrego byla ważnym wydarzeniem w historii Polski, która stała się suwerennym państwem. Uroczystość odbyła się w 1025 roku, najprawdopodobniej w Wielkanoc lub w uroczystość św. Wojciecha. Miejscem koronacji była niemal na pewno katedra gnieźnieńska, która jest jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce.
Historia koronacji
Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski, który koronował się w 1025 roku. Uroczystość odbyła się podczas Wielkanocy lub uroczystości św. Wojciecha. W tym czasie arcybiskupem gnieźnieńskim był Hipolit, który również koronował syna Bolesława, Mieszka II Lamberta, i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.
Znaczenie koronacji
Koronacja Bolesława Chrobrego miała ogromne znaczenie dla historii i tożsamości narodowej Polaków. To wydarzenie stało się początkiem niepodległości Polski i uznania jej przez inne europejskie kraje. Polska stała się liczącym graczem politycznym w Europie, a korporacja królewska stała się symbolem władzy i autorytetu.
Uchwała Sejmu i Senatu
W związku z 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego, Sejm i Senat przyjęły uchwałę, w której podkreślono znaczenie tego wydarzenia dla historii i tożsamości narodowej Polaków. W uchwale stwierdzono, iż korporacja królewska była symbolem władzy i autorytetu, a korporacja królewska stała się początkiem niepodległości Polski.
Uroczystości w Gnieźnie
W Gnieźnie odbędą się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz parlamentarzystów. W planie uroczystości przewidziano również odczytanie uchwały Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Dane liczbowe
* 1025 – rok koronacji Bolesława Chrobrego
* 1000 – rocznica koronacji Bolesława Chrobrego
* 26 – dzień miesiąca, kiedy odbędą się uroczystości w Gnieźnie
* 18 – kwietnia, prawdopodobna data koronacji Bolesława Chrobrego
* 23 – kwietnia, prawdopodobna data koronacji Bolesława Chrobrego
Źródła
* PAP
* Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej
* Archidiecezja gnieźnieńska
W związku z 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego, Polska świętuje ogromne wydarzenie, które stało się początkiem niepodległości i uznania jej przez inne europejskie kraje. To wydarzenie jest ważnym elementem tożsamości narodowej Polaków i historii Polski.