10 wskazówek dotyczących biwaków w górach

tatry-przewodnik.com.pl 2 lat temu
To naturalne, iż miłośnicy spędzania czasu w świeżym powietrzu, aby odkrywać wspaniałe plenery, zaczynają myśleć o podróżowaniu z plecakiem i biwakowaniu w górach. Noc w dzikim miejscu to jeden z najlepszych sposobów na poznanie gór z bliska. Noc w śpiworze pod namiotem będzie niezapomnianym przeżyciem.

Ciesz się spokojem, panoramicznymi widokami i świeżym powietrzem w górskim otoczeniu. Biwak dla początkujących może być trudny. Dlatego przedstawiamy 10 wskazówek dotyczących biwakowania w górach, z którymi warto się zaznajomić. Spraw by twój pierwszy biwak był przyjemnym i bezstresowym jak to tylko możliwe.

1. Zrób listę kontrolną potrzebnych rzeczy

Biwakowanie dla początkujących może być wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie masz pojęcia, jakiego sprzętu będziesz potrzebować. Najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć w trakcie, jest uświadomienie sobie, iż o czymś zapomniałeś. Aby mieć pewność, iż masz przy sobie cały niezbędny sprzęt, zdecydowanie zalecamy utworzenie odpowiedniej listy.

2. Zrób rozeznanie i znajdź odpowiednie miejsce na spędzenie nocy

Biwak na łonie natury ma być zabawą i relaksem. Jednak sytuacja może przybrać zły obrót, jeżeli nie jesteś dobrze przygotowany. Poświęć trochę czasu w zbadanie i przeczytanie, dokąd się wybierasz, sprawdź przewidywaną pogodę i aktualnie panujące warunki.

Ponadto, niezależnie od tego, czy biwakujesz na stosunkowo łagodnych zboczach, czy w bardziej stromych i wyższych partiach gór, jedyną praktyczną zasadą jest zawsze rozbijanie namiotu po zawietrznej stronie góry. Tutaj znacznie mniej wieje, a pogoda jest zwykle nieco łagodniejsza, co sprawia, iż będziesz mniej podatny na kaprysy Matki Natury.

Poświęć trochę czasu w zbadanie okolicy, aby znaleźć najlepsze miejsce. o ile robisz to zimą, upewnij się, iż nie jest to miejsce, w którym może wystąpić lawina, z daleka omijaj żleby. Nie rozbijaj także obozowiska bezpośrednio pod drzewami, ponieważ ciężki śnieg może je złamać.

3. Pomyśl dokładnie o biwakowaniu w dzikim terenie

Takie biwakowanie może być zniechęcający, szczególnie dla początkujących. Mimo to daje Ci możliwość spędzenia nocy poza oficjalnym lub autoryzowanym kempingiem. Spędzisz noc w miejscach, gdzie zostaniesz nagrodzony spokojem, oszałamiającą scenerią i poczuciem wolności.

Pamiętaj tylko, iż takie biwakowanie wiąże się z wieloma ograniczeniami, odpowiedzialnością i zupełnie nową listą rzeczy do spakowania. Upewnij się, iż jesteś świadomy wprowadzonych ograniczeń i dozwolonych obszarów, gdzie możesz biwakować. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie zostawiać po swoim pobycie śladów!

4. Obserwuj pogodę

Wycieczka górska może być szczególnie trudna, jeżeli chodzi o przewidywanie warunków pogodowych. W wyższych obszarach górskich często przez cały rok występują śniegi, a temperatury w nocy mogą spaść znacznie poniżej zera. Prognoza w dolinie może drastycznie różnić się od prognozy w wyższych partiach gór.

5. Zainwestuj w wysokiej jakości sprzęt

Upewnij się, iż zainwestujesz w wysokiej jakości sprzęt podczas biwakowania w górach, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ciepło podczas całej wyprawy.

Namiot:
Namioty kempingowe mają różne kształty i rozmiary, wybierz taki, który jest dla Ciebie odpowiedni. Wybierając namiot, zdecydowanie zalecamy wybór takiego, który ma rozmiar większy niż liczba osób, które będą z niego korzystać. Zapewni to wystarczająco dużo miejsca do przechowywania sprzętu i przez cały czas pozostawia wystarczająco przestrzeni do spania. Do wygodnego wyłożenia się po trudach wędrówki mogą również przydać się materace turystyczne.

Śpiwory:
Niezależnie od tego, kiedy wybierzesz się na wyprawę w góry, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą śpiwora, głównie ze względu na to, iż w nocy temperatury spadają. Kupując śpiwór, zwróć szczególną uwagę na warunki pogodowe i temperaturę, w jakich będziesz biwakować. Dzięki temu pozostaniesz w optymalnej temperaturze o tej porze roku, kiedy będziesz w górach.

6. Spakuj odpowiednie pożywienie i wodę

Sekretem zachowania zdrowia w górach, jest picie dużej ilości wody, musisz zapewnić organizmowi nawodnienie i równowagę elektrolitów przez cały czas. W takim przypadku wysoce zalecana jest woda i pokarmy bogate w potas, takie jak banany. To pomoże odeprzeć bóle głowy i skurcze mięśni, które nękają większość obozowiczów górskich.

Zaplanuj wcześniej, co będziesz jeść i jak będziesz gotować podczas biwakowania. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i kłopotów.

7. Odpowiednio dopasuj plecak

Chociaż łatwo jest po prostu chwycić plecak i wyjść za drzwi, zwracanie uwagi na sposób noszenia plecaka może pomóc w zapobieganiu bólom pleców i ramion.

Niewłaściwe noszenie plecaka wywiera większy nacisk na szyję, ramiona i plecy. Dlatego wyreguluj ramiączka i paski tak, aby plecak znajdował się wysoko na plecach i wygodne leżał na ramionach. Odpowiednio dopasowany plecak zapewni Ci komfort poruszania się, choćby przy dużym obciążeniu.

8. Przygotuj się na zmiany temperatury

Warunki pogodowe mogą być dość nieprzewidywalne podczas biwakowania w górach. W dzień może być ciepło, podczas gdy temperatury w nocy mogą spaść poniżej zera. Wiatr może być nieprzyjemny, zwłaszcza jeżeli biwakujesz powyżej linii drzew, gdzie trudno jest znaleźć schronienie.

Podczas niskich temperatur najlepiej spradzają się śpiwory puchowe. Konieczne jest również mieć na sobie odpowiednie warstwy odzieży. Powinny one zapewnić ciepło i ochronę przez całą noc.

9. Zabierz czołówkę

Gdy rozbijasz namiot w nocy lub próbujesz znaleźć coś w plecaku, docenisz komfort, jaką daje oświetlenie bez użycia rąk oferowane przez latarkę czołową. Możesz mieć najlepszy plecak, buty trekkingowe, ale bez czołówki równie dobrze możesz zostać w domu. Podczas biwakowania latarka czołowa staje się jedną z najważniejszych części Twojego zestawu.

10. Bądź bezpieczny na biwaku

Biwakowanie w górach może być satysfakcjonującym przeżyciem, ale nie jest pozbawione ryzyka. Dlatego przygotowanie jest najważniejsze podczas biwakowania. Podręczna apteczka to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką powinieneś zabrać ze sobą. Upewnij się, iż zawiera plastry, gazy, bandaże opatrunkowe i elastyczne, koc NRC, krem przeciwsłoneczny. Światło słoneczne na obszarach górskich jest bardziej intensywne, co może powodować oparzenia słoneczne, choćby zimą.

Bez względu na porę roku, w której planujesz wybrać się na biwak w górach, weź ze sobą trochę kremu przeciwsłonecznego i używaj go regularnie i obficie na wrażliwych obszarach, zwłaszcza na szyi i twarzy.

Nawet jeżeli jesteś doświadczonym wędrowcem, nigdy nie wędruj sam. Zawsze dobrze jest zabrać ze sobą jakiegoś towarzysza. Biwakowanie w górach niesie ze sobą niebezpieczeństwa, które zwykle nie stanowią problemu podczas standardowego biwakowania na nizinach. jeżeli upadniesz i doznasz kontuzji, nie chcesz ryzykować, iż nie będzie miał Ci, kto pomóc.

Ze wszystkich wskazówek dotyczących biwaków w górach najważniejsza jest wiedza o tym, gdzie jesteś i możliwość poinformowania innych o swojej lokalizacji. Oprócz urządzenia GPS pamiętaj o zabraniu ze sobą mapy i poświęć trochę czasu, aby wcześniej nauczyć się ją czytać. Może często nie będzie zasięgu, ale nie zapomnij także o telefonie oraz powerbanku.
Idź do oryginalnego materiału