10 rzeczy, których NIGDY nie powinnaś robić w relacji z narcyzem. Wystrzegaj się ich

ohme.pl 10 miesięcy temu

Jeśli w swoim najbliższym otoczeniu masz kogoś, kto wykazuje cechy niezdrowej narcystycznej osobowości, zapamiętaj, iż pewnych rzeczy robić nie można. Po prostu. Szkoda twoich nerwów, zdrowia, zaangażowania i emocji. Ty tylko stracisz, za to on zyska bardzo wiele.

Nie bierz serio jego pewności siebie

Obraz narcyzów zawsze jest jeden i ten sam – ciężko pracują, aby pokazać swoją wyższość nad innymi. I niech sobie pracują, za to ty pamiętaj, iż osoby narcystyczne są w głębi duszy bardzo siebie niepewni. Ich krzykliwa fasada ma na celu ukryć wewnętrzną pustkę, w końcu nie od dziś wiadomo, iż nie wszystko złoto, co się świeci.

Nie zwierzaj się zbytnio

Im więcej informacji na swój temat ujawnisz, tym więcej argumentów narcyz użyje przeciwko tobie. Zapamiętaj – on wykorzysta wszystko, co o tobie wie, by tobą manipulować, upokarzać cię. Dlatego uważaj na to, co mówisz.

Nie usprawiedliwiaj się

Daj sobie spokój z wyjaśnianiem tego, co czujesz, myślisz lub co zrobiłaś. To nie ma najmniejszego sensu. Narcyz zawsze nastawiony jest na wygraną, więc tak naprawdę w kłótni (i poza nią też) nie interesuje go, co masz do powiedzenia. Jakakolwiek dyskusja, w której próbujesz się wytłumaczyć jest kompletnie bezproduktywna. Szkoda twojej energii.

Nie minimalizuj jego dysfunkcjonalnego zachowania

Skupione na sobie zachowanie narcyza i głód uwagi mogą wysysać energię z otoczenia. Z biegiem czasu możesz poczuć w jego obecności zmęczenie, odrętwienie, jakbyś spotkała wampira energetycznego. Pamiętaj – zwodzenie, manipulowanie i upokarzanie innych jest niezdrowe i złe. Czasami najlepiej najlepszym wyjściem jest pozwolić, aby dziecinne lub prowokacyjne zachowanie narcyza przeminęło bez komentarza, co nie znaczy, iż powinnaś je akceptować.

Nie oczekuj odpowiedzialności

Ludzie z narcystyczną osobowością bardzo rzadko przepraszają lub przyznają się do winy. Uważają, iż mają specjalny status, wyższą rangę i więcej praw niż inni. Nie chcą równości, partnerstwa. jeżeli chcesz, żeby narcyz wziął odpowiedzialność za swoje negatywne zachowania – lepiej daj sobie spokój, to strata czasu. Owszem – mów o tym, ale nie licz na potwierdzenie czy przeprosiny z jego strony.

Nie zakładaj, iż podzielają twoje wartości i światopogląd

Jeśli oczekujesz od narcyza współczucia, mówienia prawdy czeka na ciebie tylko rozczarowanie On jest skupiony tylko na sobie, ma niekończący się głód uwagi bycia podziwianym – tylko to się dla niego liczy. Nie oczekuj więc, iż będzie wyznawał te same wartości co ty, to nigdy nie nastąpi.

Zachowaj zdrowy dystans

Nie bierz niczego do siebie, narcyz wykorzysta każdego, także i ciebie, a niewielu jest odpornych na jego manipulację. Świadomość, z kim masz do czynienia, pomoże ci zachować zdrowy dystans. Przedmiotowe i roszczeniowe traktowanie innych jest bolesne, ale nie jest niczym osobistym. Narcyz po prostu tak ma.

Nie oczekuj empatii ani uczciwości

Ci, których cechuje narcystyczna osobowość są generalnie niezdolni do empatii, ponieważ empatia opiera się na założeniu, iż wszyscy są równi sobie i zasługują na uwagę i współczucie. Narcyz nie ma takich umiejętności, nie postrzega w ten sposób rzeczywistości. Innych ludzi widzi jako gorszych od siebie. Zamiast oczekiwać równego traktowania wszystkich, lepiej skup się na szacunku.

Nie oczekuj, iż się zmieni

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości lub silnym stylem narcystycznym rzadko się zmieniają. Mogą one z czasem zmienić pewne zachowania, ale dynamika, która je napędza, jest obowiązuje przez całe życie. Narcyz postrzega innych jako zagrożenie lub jako potencjalne ofiary, jest uwięziony w niekończącym się poszukiwaniu uwagi i aprobaty. Nie licz na to, iż się zmienią… Lepiej zaakceptować to, kim są i zadbać w tej relacji o siebie.

Nie lekceważ potęgi narcyzmu

Narcyzm głęboko zniekształca poczucie własnej tożsamości. Życie takich osób polega ana nieustannym zdobywaniu: uwagi, sukcesu, bogactwa, władzy, kontroli, seksu, itp.. On chce być tym nakarmiony, dla niego nic nie jest ważniejsze. Ta potrzeba jest tak silna, iż prowadzi choćby do zdrady, choć wydajesz się być najbliższą narcyzowi osobą. Pamiętaj o tym.

Narcyz się nie zmieni, nie zacznie pewnego dnia postrzegać świata. Ty też nie jesteś w stanie go zmienić. Naprawdę. jeżeli jesteś w bliskiej relacji z kimś o osobowości narcystycznej, możesz zrobić tylko jedno – zadbać o siebie jak najlepiej. To nie jest objaw narcyzmu, to zdrowy styl życia.


źródło: Psychocentral

Idź do oryginalnego materiału