Znikające budynki we włoskim miasteczku. Niespotykana metoda na uniknięcie podatków

gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: fot. shutterstock/Larisa Gordeeva


To miejsce działa jak magnes na turystów. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kamienne domki trulli swojej niepowtarzalnej architektury nie zawdzięczają jednak przypadkowi.
Bajeczne Alberobello, położone w prowincji Bari we Włoszech, swoim niepowtarzalnym urokiem zafunduje nam widoki niczym z pocztówki. Czym wyróżnia się to miasteczko?


REKLAMA


Kraina domków trulli. Czym wyróżniają się te niewielkie domki?
Wybierając się na wycieczkę do pięknego Alberobello, napotkać możemy wiele domów, które swoim standardem znacznie odbiegają od współcześnie przyjętych zasad budowy. Zbudowane na planie koła, z kamienia wapiennego, swoją specyficzną budową miały spełniać jednak inne zadanie.


Historia domków nie jest dokładnie znana, wobec czego wciąż istnieje wokół nich kilka teorii lub legend. Jedna z nich mówi o tym, iż domy zbudowane zostały w takim charakterze, z uwagi na ówczesny zakaz budowy stałych domów przez króla Neapolu.


Alberobello we Włoszech fot. shutterstock/Larisa Gordeeva


Druga z nich, najbardziej znana i prawdopodobna teoria powstania domków opowiada się za chęcią... uniknięcia podatków. Mieszkańcy Alberobello chcąc uniknąć wysokich płac od w pełni ukończonych, trwałych domów, rozpoczęli budowę obecnych tu do dnia dzisiejszego domków trulli, które wyróżniały się spiczastymi dachami, zbudowanymi bez zaprawy i zwieńczonymi białymi czubkami.


Taka budowa pozwalała na zdjęcie czubka, bądź też całego dachu domu podczas kontroli podatkowej, w związku z czym budowa nie wyglądała na ukończoną i poborca nie mógł ściągnąć podatku.
Jak Alberobello wygląda dzisiaj? Zachwyt może mieszać się z rozczarowaniem
Choć miejsce to bez dwóch zdań warte jest odwiedzenia, to na miejscu możemy spotkać się z małym rozczarowaniem. Większość mieszkańców miasta nie przebywa na stałe w wybudowanych domach, ale nowych kamieniach, które nieco burzą całokształt miejsca.


Dodatkowo, ze względu na wątpliwą jakość domków, wiele z nich jest niszczonych przez turystów, a pozostała część przekształcona na potrzeby turystyki, co znacznie obniża dawny charakter i klimat tego miejsca.
Idź do oryginalnego materiału