W Katowicach powstanie nowa dzielnica

tvs.pl 3 godzin temu

Prace nad projektem Nowego Wełnowca w północnej części Katowic nabierają tempa. Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, we wrześniu 2024 roku, inwestycja wkracza w fazę wykonawczą. 30 ha zrewitalizowanego terenu po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia stanie się wielofunkcyjnym miejscem do życia, pracy i odpoczynku, w którym ruch samochodowy zostanie przeniesiony pod ziemię.

Nowy Wełnowiec to miejsce kompletne – wielofunkcyjna, ekologiczna i zielona dzielnica, która powstanie między aleją Wojciecha Korfantego, a ulicą Konduktorską. Będzie ona miejscem otwartym, zaplanowanym w sposób zrównoważony, w którym ruch samochodowy zostanie usunięty z przestrzeni publicznej i będzie odbywał się na poziomie -1. Jego całkowite przeniesienie pod ziemię pozwoli na maksymalne wykorzystanie terenu pod rekreację i wypoczynek w otoczeniu dużej ilości zieleni oraz swobodne i bezpieczne przemieszczanie się mieszkańców, pracowników i gości korzystających z oferty nowej dzielnicy.

Na 30 ha planowane jest ok. 300 tys. mkw. naziemnej powierzchni użytkowej. Największą część zajmą mieszkania. Nowy Wełnowiec zostanie uzupełniony także innymi funkcjami: gastronomią, handlem, rozrywką, usługami oraz konceptami edukacyjnymi i kulturalnymi. 10 ha zajmie zieleń i tereny rekreacyjne, w tym park centralny położony na 4 ha, skwery, place, łąki kwietne, trawniki, strefy leśne czy oczka wodne. Do dyspozycji osób zmotoryzowanych zostanie oddany parking podziemny oraz stacje ładowania pojazdów elektycznych. Nowa dzielnica będzie przyjazna również dla rowerzystów.

Inwestor chce rozpocząć budowę w 2026 r

Od premiery projektu w 2020 roku, na której zaprezentowano ogólną koncepcję zagospodarowania całego terenu Nowego Wełnowca, inwestor wykonał szereg prac związanych z jego realizacją m.in. koncepcję wielobranżową inwestycji, zagospodarowania parku centralnego, szczegółowe badania gruntów nasypowych i rodzimych oraz koncepcję architektoniczną obszaru, który będzie realizowany w pierwszej kolejności. Rozpoczęcie prac formalno-administracyjnych wymagało uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla terenu inwestycji, który został przyjęty przez Radę Miasta Katowice na koniec września tego roku.

Na jego podstawie inwestor przystępuje do opracowania projektu budowlanego dla pierwszego etapu projektu – obszaru centralnego, który zajmie powierzchnię 7 ha. W jego ramach powstaną mieszkania z usługami, lokale gastronomiczne, handlowe, skwery oraz fragment parku centralnego.

Zakładany start prac budowlanych to początek 2026 roku. Planowane są również konsultacje społeczne w celu identyfikacji potrzeb lokalnej społeczności. A już w styczniu 2025 r. rozpoczną się prace związane z renowacją kompresorowni, która zostanie oddana do użytku na początku 2026 r.

– Na pierwsze efekty naszych działań nie trzeba będzie długo czekać. Otrzymaliśmy już pozwolenie na przebudowę dawnej kompresorowni i niebawem rozpoczniemy prace związane z rewitalizacją jedynego zachowanego na tym terenie historycznego budynku. Jest on zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy Korfantego i stanie się wizytówką Nowego Wełnowca. Wierzymy, iż będzie on nie tylko miejscem prezentacji i informacji o powstającym projekcie, ale też miejscem spotkań edukacyjnych mieszkańców Katowic i nie tylko – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu realizacji inwestycji, zarządzająca projektem Nowy Wełnowiec, Grupa Capital Park.

Renowacja kompresorowni

Kompresorownia, wybudowana około 1905 roku, początkowo pełniła rolę zaplecza przemysłowego dla działającej na tym terenie huty cynku. Z biegiem lat podlegała licznym modyfikacjom, tracąc pierwotne detale architektoniczne i części oryginalnych konstrukcji. W ramach rewitalizacji planuje się przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku.

Oczyszczone i uzupełnione zostaną ceglane elewacje z łukami oraz ściany z charakterystyczną linią attyki. Planowane jest także przywrócenie oryginalnych otworów okiennych, dzięki czemu obiekt odzyska swój dawny industrialny charakter. Po zakończeniu prac kompresorownia stanie się ważnym punktem Nowego Wełnowca. Znajdzie się tu makieta inwestycji, punkt informacyjny, a także przestrzeń na spotkania dla mieszkańców. Dzięki temu będzie symbolicznym miejscem, w którym historia Wełnowca spotyka się z jego nowoczesnym obliczem.

Nowy Wełnowiec: Ekologia i innowacje

Nowy Wełnowiec ma być odpowiedzią na potrzeby społeczne oraz te związane ze zmianą klimatu. Zaprojektowane w nim rozwiązania wykorzystują technologie zmniejszające oddziaływanie budynków na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości życia mieszkańców. Planowane są m.in. pierwszy w Polsce centralny system zarządzania odpadami oraz retencją wody opadowej, odnawialne źródła energii i ciepła, zielone dachy i tarasy zmniejszające efekt wysp cieplnych, tereny zielone utworzone z wykorzystaniem zasad bioróżnorodności, dostosowane do uwarunkowań klimatycznych.

Projekt Nowego Wełnowca zakłada przekształcenie niedostępnego dziś fragmentu miasta w nowoczesną, wielofunkcyjną i wielopokoleniową przestrzeń, w której życie koncentruje się wokół zieleni i wspólnoty. Będzie to miejsce, w którym zapraszamy naturę do współtworzenia otoczenia i gdzie przestrzeń pomiędzy budynkami staje się ważniejsza niż same budynki – zaznacza Tomasz Napieralski, architekt i partner w pracowni JEMS Architekci. – Nowy Wełnowiec to nie tylko nowy obszar miasta do zamieszkania, ale też do wspólnego życia dla całej społeczności. Łączymy tradycję z nowoczesnością, zieleń z architekturą, tworząc miasto, które zaprasza do bycia razempodsumowuje.

Idź do oryginalnego materiału