Ten zamek to drugie Salem. Czarownice poddawano okrutnym torturom. Jedna spędziła w nim 12 lat

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: wikipedia commons, autor: Jörg Blobelt


Chociaż ten niemiecki zamek jest naprawdę piękny, to skrywa mroczną historię. W jego murach dochodziło do największych okrucieństw. Zamykano w nich kobiety, które podejrzewano o bycie czarownicami.
Polowania na czarownice miały swój początek w Europie w XVI wieku. Kobietom stawiano zarzuty uprawiania magii oraz paktowania z diabłem. Według ówczesnych wierzeń to one były przyczynami niepowodzeń życiowych, chorób, zniszczenia plonów, a choćby śmierci. Penzlin to liczące kilka ponad 4 tys. mieszkańców miasto i to właśnie tutaj stoi zamek, w którym dochodziło do procesów czarownic.

REKLAMA







Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu



Kat włożył jej nogę imadło. Chciał, aby przyznała się do uprawiania czarów
W 1560 roku w zamku siedem metrów pod ziemią zbudowano piwnicę dla czarownic, czyli kobiet, które były podejrzewane o kontakty z siłami nieczystymi. Znajdowały się tam narzędzia do tortur i "wypędzania" duchów. Krzesło z gwoździami, imadła, bicie i zakuwanie w łańcuchy było normą.





Zamek Penzlin wikipedia commons, autor: Jörg Blobelt


Dokumenty z zamku zniknęły lub zostały zniszczone, ale pozostało pięć udokumentowanych przypadków śmierci na jego terenie. 3 listopada 1699 roku o 7:00 miało miejsce przesłuchanie czarownicy Benigny Schulzen. Kat przykręcił jej imadło do nogi i żądał, by przyznała się do kontaktów z diabłem. Za każdym razem, gdy odmawiała, przykręcał śrubę, a tym samym miażdżył kobiecie nogę. Begina zmarła w 1711 roku z powodu udaru mózgu. Do śmierci była przetrzymywana w zamku w Penzlin.


Turyści chętnie odwiedzają zamek. Organizowane są w nim "tańce czarownic"
Po wojnie zamek popadał w ruinę, ale do lat 90. wciąż ktoś w nim mieszkał. w tej chwili zamek pełni funkcję Muzeum Historii Kultury Magii Codziennej i Polowań na Czarownice. Można w nim zobaczyć między innymi wystawę narzędzi tortur.



Zobacz: Koszykarz chciał zareklamować Polskę. W zamian dziennikarz nazwał go "murzynem z tarantulą na głowie".
W zamku organizowane są także festiwale i wydarzenia kulturalne. Jednym z najpopularniejszych jest "Taniec czarownic", który odbywa się 30 kwietnia w Noc Walpurgi (noc zmarłych lub złych duchów u dawnych Germanów). Według wierzeń to właśnie wtedy odbywał się sabat czarownic. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału