Szczyty oddalone od siebie jak wyspy na oceanie to znak rozpoznawczy tego miejsca. Leży blisko Krakowa

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1464285


Oto jeden z bardziej interesujących regionów górskich w Polsce. jeżeli jesteś interesujący jego nazwy lub po prostu lubisz podróżować i pokonywać szlaki, koniecznie musisz go poznać.
Górskie szczyty, pojedyncze i oddalone od siebie jak wyspy na wielkim oceanie to znak rozpoznawczy Beskidu Wyspowego. Każdy, kto chce zgłębić zagadki tego wyjątkowego regionu, a także odwiedzić wszystkie jego ważne punkty, może zajrzeć tam o każdej porze roku.

REKLAMA







Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!



Beskid Wyspowy: szczyty, które pokochało wielu turystów
Czym charakteryzuje się Beskid Wyspowy? Szczyty, które sięgają do 1170 m n.p.m., są tam od siebie odseparowane, tworząc coś na kształt wysp (stąd nazwa), a każda z nich wystaje ponad standardowe górskie sfalowanie na 400-500 metrów. Większość ze szczytów Beskidu Wyspowego ma bardzo strome stoki. Wśród pojedynczych szczytów znajdują się jednak także trzy niewielkie pasma górskie: Cichoń-Ostra, Cietnia i pasmo Łosińskie. Beskid Wyspowy stanowi część Beskidów Zachodnich i leży pomiędzy Kotliną Sądecką a doliną Raby.





Mogielica Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4418409


Najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego to:

Mogielica;
Ćwilin;
Jasień;
Modyń;
Luboń Wielki;
Krzystonów;
Śnieżyca.



Odkryj Beskid Wyspowy – akcja dla entuzjastów regionu
"Odkryj Beskid Wyspowy" to akcja mająca na celu popularyzować region i pokazywać chętnym jego piękno. W 2024 roku odbyła się już XV edycja tej akcji. Podczas jej trwania można było odwiedzić sto dwie "wyspy" zlokalizowane na tym terenie. Cała akcja odbywała się od czerwca do połowy września, a zakończyła się Festiwalem Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka". Kolejne atrakcje czekają na miłośników gór najprawdopodobniej już za rok.








Beskid Wyspowy. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1464296


Beskid Wyspowy: miejscowości, które warto odwiedzić
Chcesz się przekonać, jak piękny jest Beskid Wyspowy? Miejscowości, zlokalizowane w tamtym regionie, nie tylko zachwycają krajobrazami, ale i dostarczają wielu turystycznych atrakcji. Do tamtejszych miast należą: Tymbark, Tenczyn, Limanowa, Jurków, Kamienica, Kasina Wielka, Rabka-Zdrój, Mszana Dolna i Szczawa.
Limanowa
Ta miejscowość nie znajduje się bezpośrednio na głównym szlaku, dzięki czemu możesz odnaleźć tu pożądany spokój. Wiele osób przyjeżdża tutaj z uwagi na wyjątkowo atrakcyjne widoki, choć niektórzy chcą po prostu pospacerować w otoczeniu natury i cieszyć się sielską atmosferą. jeżeli masz ochotę, możesz także zajrzeć do Muzeum Ziemi Limanowskiej i poznać historię dotyczącą tamtejszego regionu. Warto też wspomnieć, iż ekspozycje znajdują się w Dworze Marsów pochodzącym z XV wieku.



Na miejscu możesz też skorzystać ze stoku narciarskiego i zajrzeć do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. To ono staje się celem podróży wielu pielgrzymów, także spoza Polski.





Rynek w Limanowej Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl


Mszana Dolna
To jedno z wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie miasteczek, które jest zlokalizowane w kotlinie, u podnóża znanych szczytów Beskidu Wyspowego. To właśnie w tym miejscu warto szukać noclegu, ponieważ można stamtąd bardzo łatwo dostać się na większość szlaków. Na miłośników zabytków czeka tu kościół św. Michała Archanioła. Możesz także udać się na spacer do parku dworskiego, gdzie zyskasz okazję do przyjrzenia się dawnym folwarcznym zabudowaniom. To także idealne miejsce dla wszystkich, kto chciałby dowiedzieć się więcej o lokalnym folklorze.



Beskid Wyspowy: szlaki, które warto poznać
Udajesz się w Beskid Wyspowy? Szlaki, z których możesz tam skorzystać, są dość zróżnicowane. Do tych dostarczających najwięcej emocji i pięknych krajobrazów, należą szlaki widokowe. Wśród tych najbardziej cenionych wymienia się:

Polana Skalne z Lubomierza – możesz wejść na nią żółtym szlakiem właśnie od strony Lubomierza. W ten sposób spotkasz kilka pięknych miejsc widokowych. To mniej popularna trasa, dlatego możesz liczyć na spokój podczas wędrówki;
Z Mszany Dolnej na Ćwilin – to wyjątkowo rzadko uczęszczany szlak, który jednak dostarcza niezapomnianych widoków. Na samym szczycie znajduje się dodatkowo hala widokowa;
Z Półrzeczek na Mogielnicę – jeżeli wybierzesz się na Mogielnicę właśnie z Półrzeczek i przejdziesz przez Krzysztonów, dotrzesz także do Polany Stumorgowej. Tutejsze widoki okażą się niezapomniane.



Beskid Wyspowy: schroniska
Chcesz lepiej poznać Beskid Wyspowy? Schroniska w tym regionie pozwalają chętnym podróżnikom wyruszyć w niezapomniane trasy. Możesz wybrać schronisko na Luboniu Wielkim, gdzie przenocujesz w domku turystycznym nawiązującym swoim wyglądem do domku Baby Jagi lub w sąsiadującym z nim domku letniskowym. Inną opcją będzie wybór schroniska Na Kudłaczach. Mieści się ono na oznaczonym czerwonym kolorem grzbiecie znajdującym się w paśmie Lubomira i Łysina. Na turystów czeka tu duży domek turystyczny.
Idź do oryginalnego materiału