Stylowy dom przy lotnisku – historia modernizacji trzypiętrowego budynku w Pradze

plndesign.pl 11 miesięcy temu

Jak połączyć życie rodzinne z pracą wymagającą częstego podróżowania? Najlepiej zamieszkać blisko lotniska. Tym nieco humorystycznym akcentem zaczynamy opowieść o aranżacji jednego ze starszych, trzypiętrowych domów szeregowych z częściowo zamkniętą piwnicą, z którego niemal słychać start samolotu. Jego przebudowę, która wiązała się z całkowitą przemianą wnętrza, zaplanowali projektanci ze studia No Architects.

Funkcjonalność, która wymaga konstrukcyjnych poświęceń

Największą zaletą domu jest nie tylko jego lokalizacja, która bardzo odpowiadała inwestorowi, ale również widok z okien ostatniego piętra, który pozwala podziwiać krajobraz góry Bílá Hora. To właśnie na niej odbyła się decydująca bitwa, która zmieniła losy Czech. Aby w pełni wykorzystać mieszkaniowy potencjał budynku, należało go jednak w połowie zburzyć i unowocześnić. Wcześniej jego centralną częścią była klatka schodowa w ciemnym rogu domu.

Rearanżacja domu przy lotnisku projektu No Architects

Architekci zaczęli więc od połączenia jej z częścią mieszkalną, dzięki czemu dom zyskał nieco więcej przestrzeni, a to rozwiązanie usprawniło komunikację w całym budynku. Trzeba jednak przyznać, iż było to spore przedsięwzięcie, wszak konstrukcję podłóg w tym domu stanowiły stropy z płyt kanałowych, wdrożone jeszcze w latach 70. Konieczne było więc zaangażowanie inżyniera budowlanego i konstruktora, dzięki którym można było uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapobiec ryzyku jakichkolwiek wad konstrukcyjnych.

Drewno i biel na klatce schodowej w domu przy lotnisku

Oprócz wzmocnienia domu wymieniono infrastrukturę wewnętrzną, w tym instalację elektryczną, a także okna. Architekci zdecydowali się również na izolację elewacji, rozbiórkę i przebudowę tarasu czy naprawę dachu. Zmiana układu funkcjonalno-przestrzennego opierała się przede wszystkim na połączeniu kuchni z salonem i wspomnianą wcześniej klatką schodową, a także na przeniesieniu niektórych sypialni na przeciwległą stronę domu.

Ciepło drewnianego wnętrza z białym kontrastem

Zwieńczeniem tak wielu zmian konstrukcyjnych było oczywiście wykończenie wnętrza. Projektantom zależało na tym, aby mieszkańcy mogli czuć się tutaj jak na niekończących się wakacjach. W przestrzeni dominuje drewno, które gości na podłodze w postaci jasnych paneli, natomiast jego ciemna odsłona zdobi zabudowę kuchenną, która z kolei doskonale koresponduje z kolejną bazą kolorystyczną tego wnętrza, a więc z bielą.

Wnętrze jest jasne i przytulne

Co ciekawe, drewno pojawia się na ścianach, ale również na klatce schodowej, w której odgrywa rolę dekoracji. W strefie dziennej najciekawszym elementem jest roślinna instalacja, której ramę stanowi regał z książkami. Szarość to z kolei motyw przewodni ogromnej kanapy, ale również ściany telewizyjnej, ozdobionej loftowym tynkiem strukturalnym, imitującym beton.

Wyjście na taras z przestronnego salonu

Kilkudziesięcioletnie domy mają swój potencjał, który należy dobrze wykorzystać. Zrobili to projektanci z pracowni No Architects, którzy, dzięki ciężkiej pracy i nowoczesnym rozwiązaniom, stworzyli funkcjonalną przestrzeń. Mieszczący się w Pradze dom szeregowy z pięknym widokiem o znaczeniu historycznym, a także bliskością lotniska, na której zależało inwestorowi, to rodzinny spokój oraz przytulna przystań.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Projekt: No Architects | noarchitects.cz
Zdjęcia: Studio Flusser | studioflusser.com

Idź do oryginalnego materiału