Skończyłaś 40 lat? Możesz zapisać się na darmowe badania. W pakiecie jest ich aż 8

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: NFZ (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl


Jeśli masz ukończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS. Oferuje on trzy pakiety bezpłatnych badań diagnostycznych: dla kobiety, mężczyzny oraz wspólny. Jak dokładniej wygląda ten przeznaczony dla pań?
Program Profilaktyka 40 PLUS jest skierowany do wszystkich osób, które ukończyły 40 lat i wcześniej z niego nie korzystały lub skorzystały jednorazowo, ale minął już rok od pierwszych badań. Jedyne, co trzeba zrobić, to uzupełnić ankietę w przychodni POZ uczestniczącej w programie, na Internetowym Koncie Pacjenta albo w aplikacji mojeIKP.

REKLAMA





Program Profilaktyka 40 PLUS. Jakie badania są dostępne dla kobiet?
Po wypełnieniu ankiety należy wybrać placówkę, w której chce się zrealizować konkretny pakiet. To z nią bezpośrednio trzeba umówić się na konkretny termin. Na badania trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Do wyboru są trzy pakiety. Przyjrzyjmy się ofercie dla pań. W skład badań diagnostycznych wchodzi:

morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
stężenie glukozy we krwi,
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
poziom kreatyniny we krwi,
badanie ogólne moczu,
poziom kwasu moczowego we krwi,
krew utajona w kale - badanie metodą immunochemiczną (iFOBT).

Później odbierasz wyniki badań z tej samej przychodni albo zdalnie, przez IKP. Z programu można skorzystać do końca grudnia 2024 roku.





Program Profilaktyka 40 PLUS. Jakie badania są dostępne dla kobiet? pexels.com/Amornthep Srina


Wystarczy wypełnić ankietę. Otrzymasz e-skierowanie na badania 40 plus
Program Profilaktyka 40 PLUS działa od lipca 2021 roku. Realizowany jest przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia. Po wypełnieniu ankiety maksymalnie do dwóch dni roboczych dostaniesz e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci mieli choćby 100 lat. Sprawdźmy jeszcze, co wchodzi w skład wspólnego pakietu, na który możesz wybrać się np. z bliską osobą:




pomiar ciśnienia tętniczego,
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału