Równość, a także związane z nią równouprawnienie ma jakże wiele znaczeń i odcieni. Czy rzeczywiście przychodzimy na świat nierówni, a dopiero opuszczając ziemski padół stajemy się równi innym? Już rzymski filozof, Lucius Annaeus Seneca przed ponad dwoma tysiącami lat był takiego zdania. Czy sprawiedliwość, która według mnie winna być tożsama z równością, albo co najmniej z nią paralelna, pozostanie na zawsze utopią i niespełnieniem? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż jednak tak. I choć nie można ignorować współczesnych Don Kichotów, walczących – niczym z wiatrakami – z nierównością i niesprawiedliwością, to jednak garstka tych błędnych rycerzy czy współczesnych Judymów nigdy nie będzie w stanie zmienić rzeczywistości.
Jednym z przejawów nierówności jest niewątpliwie rasizm, szafujący aksjomatycznie stwierdzeniem o nierówności rasowej i wywyższający jedną z nich nad inne. A przecież jesteśmy wszyscy ludźmi, równymi wobec Boga. Równie nieludzkim i do niego zbliżonym jest apartheid, czyli tzw. segregacja rasowa, której dominującą cechą jest oddzielenie jednej rasy od drugiej – jest to już, na szczęście, zanikający rodzaj dyskryminacji, który jednak w niektórych zakątkach globu jeszcze się panoszy. Kolejnymi rodzajami dyskryminacji, żeby nie rzec dewiacji, są: ksenofobia wzbudzająca agresję do wszystkiego co obce; antysemityzm – niechęć do Żydów; homofobia, dyskredytująca osoby o innej orientacji seksualnej; ableism, czyli uprzedzenia do osób niepełnosprawnych; seksizm, dyskryminacja przeciwnej płci; ageism, dyskryminowanie osób ze względu na ich wiek. Są jeszcze klasizm, islamofobia czy romofobia.
Tworzenie pewnych stereotypów co do braku równości i równouprawnienia przez cały czas jest w modzie. prawdopodobnie zataczająca coraz szersze kręgi demokracja, choć mozolnie, ale konsekwentnie będzie je redukowała do minimum (?). Jednak trzeba na to czasu i cierpliwości, bowiem mentalność bardzo trudno zmienić. Budujące jest, iż w niektórych krajach, m.in. skandynawskich, stawianie na równouprawnienie jest coraz bardziej znaczące. Miejmy nadzieję, iż ta pozytywna fala z czasem ogarnie cały świat.
Marek Mostowski