Powiedział, co 150 g alkoholu robi z człowiekiem. "Uszkadzanie mózgu" trwa dłużej, niż nam się wydaje

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Powiedział, co 150 g alkoholu robi z człowiekiem. 'Uszkadzanie mózgu' trwa dłużej, niż nam się wydaje, fot. istock/@ Artem Ermilov; istock/@Pawel Kajak


Alkohol szkodzi zdrowiu i to wiedzą wszyscy. Niektórzy jednak sądzą, iż lampka wina do obiadu lub kilka małych kieliszków wódki nie powinno zrobić dużej krzywdy. Nic bardziej mylnego. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i już po 150 g nasz organizm musi dochodzić do siebie przez wiele tygodni.
Jak czytamy na portalu Zdrowie.gazeta.pl, alkohol negatywnie wpływa na organizm ludzki. Przyspiesza procesy starzenia się skóry, zaburza koncentrację i powoduje przyspieszone bicie serca. Może przyczyniać się między innymi do choroby wieńcowej, zawału lub niewydolności serca, powodować miażdżycę, problemy z wątrobą i układem krążenia. Mimo to wiele osób wciąż chętnie po niego sięga. Ile alkohol utrzymuje się w organizmie? Okazuje się, iż przez sześć tygodni negatywnie wpływa na mózg.

REKLAMA







Zobacz wideo Który polityk ma najsłabszą głowę? "Wymienię to nazwisko"



"Osoba, która dziś wypije 150 g wódki. Jak długo jej organizm będzie odczuwał skutki?". Ekspert wyjaśnia
To nieodłączny element spotkań towarzyskich i rodzinnych imprez, ale częste spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na organizm. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, iż choćby minimalna dawka może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Zobacz też: Zagapisz się i "dyniowe dłonie" masz jak w banku. Trudno się ich pozbyć, ale pomoże jeden produkt



Dietetyk kliniczny i trener, Bartosz Tecław zapytał psychoterapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego, jaki wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego ma spożycie 150 g wódki. - Sześć tygodni będzie trwało uszkadzanie mózgu. Kilka lat temu zbadali to Hiszpanie i Niemcy w Heidelbergu, Mannheim i w Madrycie. Bardzo interesujące badanie pokazujące, iż przez sześć tygodni trwa uszkadzanie mieliny, substancji białej - wyjaśnił ekspert. Istota biała w mózgu odpowiada za przenoszenie sygnałów nerwowych pomiędzy różnymi obszarami. Jej uszkodzenie może prowadzić do kłopotów natury neurologicznej jak pogorszenie koordynacji ruchowej, problemy z mową i wzrokiem oraz zaburzenia funkcji poznawczych.


Czy badanie alkomatem jest wiarygodne? "Możemy do kosza je wyrzucić"
Badanie alkomatem nie wykrywa mikrodawek alkoholu, które rozkładają się w naszym organizmie. - Krótko mówiąc, wszystkie alkomaty, którymi się posługuje policja, możemy do kosza wyrzucić, bo tak naprawdę na ulicach są ludzie, jeżdżą samochodami, obsługują pojazdy mechaniczne, nie będąc osobami trzeźwymi, jeżeli chodzi o punkt widzenia neurobiologiczny - powiedział Robert Rutkowski. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.



Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału