Rozłożą zabytki na czynniki pierwsze, łącznie ze składem pierwiastkowym. Konserwatorzy z MOB chwalą się nowym sprzętem, który pomoże w badaniach nad znaleziskami.
Dzięki dofinansowaniu w wysokości 192 tysięcy złotych pozyskanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wymieniło wyeksploatowany sprzęt konserwatorski i zakupiło zupełnie nowe urządzenia. Wysokospecjalistyczne wyposażenie trafiło do wszystkich komórek wyodrębnionych w strukturze Pracowni Konserwacji Muzeum Okręgowego, a więc do pracowni konserwacji malarstwa i rzeźby, pracowni konserwacji drewna i metalu oraz pracowni konserwacji ceramiki i rzemiosła.
Ministerialne fundusze przeznaczono m.in. na dwa mikroskopy stereoskopowe, z których jeden służyć będzie do prowadzenia precyzyjnych prac przy obiektach metalowych, numizmatycznych, jubilerskich, drewnianych i małowymiarowych zabytkach archeologicznych; drugi do prac przy malarstwie i rzeźbie; przenośny spektrometr fluorescencji rentgenowskiej (tzw. XRF) skalibrowany do tzw. badania nieniszczącego składu pierwiastkowego pigmentów stosowanych w farbach oraz stopów metali; łaźnię wodną umożliwiającą podgrzewanie naczyń szklanych i moździerzy ceramicznych z klejami, impregnatami czy masami wypełniającymi; mikropiaskarkę nieodzowną przy konserwacji niewielkich przedmiotów metalowych – artefaktów archeologicznych, numizmatów, militariów, obiektów rzemiosła; myjkę ultradźwiękową, czyli urządzenie do oczyszczania z nawarstwień powierzchniowych artefaktów metalowych, szklanych i ceramicznych o precyzyjnej, dwuzakresowej regulacji drgań; miernik promieniowania ultrafioletowego; profesjonalny stół stolarski i sprzęt audiowizualny.
Konserwatorzy z MOB: Nowy sprzęt to korzyść zarówno dla muzeum, jak i całego regionu
Jak przyznaje Lesław Cześnik, kierownik Pracowni Konserwacji MOB, zakupy były konieczne nie tylko ze względu na zużycie starych narzędzi, ale przede wszystkim z uwagi na stale rosnące zbiory MOB i rozszerzający się profil jego działalności. Także wymogi, które są stawiane przed muzealnymi pracowniami konserwatorskimi w zakresie diagnostyki artefaktów i identyfikacji materiałów, z których są wykonane, muszą mieć odzwierciedlenie w posiadanym przez jego zespół instrumentarium.
Wystarczy wspomnieć, iż zasób bydgoskiego muzeum już teraz liczy blisko 150 tys. eksponatów wykonanych z niezwykle szerokiego spektrum materiałów – to m.in. obiekty archeologiczne, rzemiosło artystyczne, militaria, archiwalia czy dzieła sztuki (od malarstwa przez rzeźbę po grafikę). W 2022 roku instytucja uruchomiła nowy, dziewiąty już oddział – Aptekę pod Łabędziem – poświęcony historii medycyny i farmacji, poszerzając tym samym swoją kolekcję o liczne utensylia lekarskie i apteczne.
– Nowoczesne mikroskopy, spektrometr czy wyposażenie warsztatowe pozwolą znacznie zwiększyć liczbę i efektywność badań konserwatorskich, także w zakresie identyfikacji ew. fałszerstw lub przekształceń obiektów – zapowiada Cześnik i dodaje, iż muzeum w ten właśnie sposób realizuje zadnia ochrony i udostępniania cennych kulturowo i historycznie przedmiotów stanowiących część dziedzictwa narodowego, a choćby więcej – Muzeum Okręgowe dokumentuje bowiem historię kultury, sztuki i nauki nie tylko polskiej, ale także niemieckiej, żydowskiej czy kresowej.
Hanna S. Białys: Chcę, by Bydgoszcz była bohaterem książki, a nie tylko miejscem akcji [KLIKNIJ I PRZECZYTAJ WYWIAD]
– Ponadto dzięki inwestycji wzmocnieniu ulegnie potencjał naukowo-badawczy regionu w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Muzeum prowadzi bowiem stałą współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, skąd kierowani są do nas studenci – stażyści i dyplomanci – przypomina muzealnik.
Oprócz Lesława Cześnika w Pracowni Konserwacji MOB zatrudnione są jeszcze trzy osoby: Magdalena Gapińska, Piotr Kopciewicz i Jan Marciniak. W ostatnich latach spod rąk konserwatorów wyszły m.in. monety i biżuteria ze Skarbu Bydgoskiego czy podwójny, złoty łabędź będący symbolem Apteki pod Łabędziem czy podwójny obraz Leona Wyczółkowskiego.
Projekt „Doposażenie Pracowni Konserwacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy”, realizowany od kwietnia do listopada 2024 roku, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Drugą z dotacji – w wysokości 45 tys. zł – udzieliło Miasto Bydgoszcz.