Wystarczy chwila nieuwagi, zamieszania i talerz ląduje na podłodze. W takich momentach pojawia się pytanie: gdzie powinniśmy wyrzucić rozbite fragmenty? Mimo iż coraz więcej osób przywiązuje wagę do świadomej segregacji śmieci, to niestety wciąż popełniamy w tym temacie błędy. Niektóre zupełnie nieświadomie, sądząc, iż nasze postępowanie jest prawidłowe.
REKLAMA
Zobacz wideo Marieta Żukowska zagrała w filmie męża. "Łukasz jest dla mnie najgorszy na planie"
Gdzie wyrzucić pęknięty talerz? Nie popełniaj po raz kolejny tego samego błędu
Większość osób intuicyjnie kieruje się z rozbitymi częściami talerza w stronę pojemnika na szkło. Nie tędy droga. Takie postępowanie może mieć poważne konsekwencje dla procesu przetwarzania odpadów.
Warto mieć na względzie, iż porcelana, ceramika i szkło użytkowe, z których najczęściej wykonane są naczynia nie nadają się do wspólnego recyklingu wraz z butelkami czy słoikami. choćby mały odłamek może zepsuć całą partię szkła przeznaczoną do recyklingu. Prawidłowy adres, pod który powinny trafiać? Tylko i wyłącznie kosz na odpady zmieszane.
segregacja śmieci (zdj. ilustracyjne)Nataliia Tymofieieva/istock
Dlaczego nie mogę poddać recyklingowi stłuczonego szkła? Znajomość surowca jest kluczowa
Doszukując się powodów takiego postępowania, należy zwrócić uwagę na istotne różnice obejmujące nie tylko skład chemiczny, ale także adekwatności. Z uwagi na dużą twardość i odporność na wysokie temperatury, zarówno porcelana, ceramika jak i szkło użytkowe nie nadają się do przetworzenia w standardowych zakładach recyklingowych zajmujących się szkłem opakowaniowym. Kwestia ta dotyczy również ceramiki sanitarnej, takiej jak potłuczone kafelki czy muszla klozetowa.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.