Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce kryje mroczną tajemnicę. Dno widać z 15 metrów

g.pl 3 dni temu
Woda jest tak klarowna, iż jesteśmy w stanie ujrzeć to, co dzieje się na dnie sięgającym kilkanaście metrów w dół. Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce to prawdziwy skarb Pojezierza Iławskiego. Choć porównuje się je choćby do skandynawskich zbiorników, skrywa pewien sekret.
Polska słynie z przepięknych jezior, które w okresie wakacyjnym są prawdziwym ratunkiem dla mieszkańców metropolii. To także miejsca, gdzie człowiek spotyka się z naturą, opuszczając betonowy świat. Lista atrakcyjnych i popularnych kąpielisk jest niezwykle długa, jednak nasz kraj ma do zaoferowania nieco więcej. Skrywa wiele zbiorników, które w szczycie sezonu nie pękają w szwach, gwarantując ciszę, spokój i niezapomniany widok. Jednym z takich miejsc jest Jezioro Jasne znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Jezioro Jasne zachwyca przejrzystością. To perła Rezerwatu przyrody Jasne
Jezioro Jasne nazywane jest również Czystym, a te określenia nie wzięły się znikąd. Zbiornik powstał po wytopieniu bryły martwego lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Jest ubogie w składniki odżywcze, co ogranicza rozwój mikroorganizmów, czyniąc wodę krystalicznie czystą, niemal przeźroczystą. W efekcie światło sięga choćby 14-15 metrów w głąb, niczym w najbardziej tropikalnych regionach świata. Znajduje się w Rezerwacie przyrody Jasne na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Maksymalna głębokość jeziora wynosi około 20 metrów, co oznacza, iż praktycznie w każdej jego części jesteśmy w stanie ujrzeć dno. W Polsce to nie zdarza się zbyt często.
Sprawdź również: To jezioro pokochał sam Cezar, teraz swoje wille mają tu Brad Pitt i Madonna. Włoski raj na Ziemi i perła Alp
Jak informuje Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, Jezioro Jasne jest jednym z nielicznych jezior oligotroficznych w Polsce. Mała ilość substancji odżywczych to jednak nie wszystko. Zbiornik słynie także ze specyficznego, kwaśnego odczynu wody - jej pH wynosi 4,3. To również sprawia, iż wiele organizmów nie jest w stanie tam przetrwać. Dno zbiornika składa się natomiast z grubych oraz średnio grubych ziaren piasku o miąższości powyżej 30 metrów i dobrze izoluje wodę od żyźniejszych warstw gliny.


Jest najbardziej przejrzystym jeziorem w Polsce. Legenda głosi, iż potrafi uzdrawiać
Jezioro Jasne przypomina jeziora skandynawskie. Swoje robi także otaczająca je zieleń. Powierzchnia zbiornika wynosi 10,7 hektara, a średnia głębokość około 8 metrów. Te liczby raczej się nie zmieniają, ponieważ zbiornik nie posiada naturalnych dopływów ani odpływów. Piękno tego miejsca przyciąga turystów, których jednak czeka ogromne rozczarowanie. Największą wadą iławskiej perły jest to, iż nie można się w niej kąpać. To dziki zakątek, który znajduje się na obszarze chronionym i stanowi oazę dla niezwykłych gatunków. W zbiorniku ukrywa się między innymi kanibalistyczny gatunek okonia karłowatego.


Zobacz też: Byli wakacyjnym rajem dla oszczędnych. Teraz wchodzą do strefy euro
Co ciekawe, na temat jeziora krąży wiele legend. Zgodnie z jedną z nich woda znajdująca się w zbiorniku ma cudowne adekwatności i potrafi uzdrawiać. Niestety w tej chwili nikt nie może zażyć takiej kąpieli.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału