Jak można być bardziej EKO w życiu codziennym?

infogliwice.pl 2 dni temu

Życie w stylu eko stało się w ostatnim czasie niemal modą, niemniej z punktu widzenia ochrony środowiska, zjawisko to jest godne pochwały. I choć wydawać by się mogło, iż jednostka swoimi działaniami świata nie zbawi, to jednak suma pojedynczych działań składa się na dużą falę zmian środowiskowych. Od czego zacząć?

Bycie eko to raczej nie jest pikietowanie pod urzędami czy firmami, ale konkretne działania zmierzające w stronę minimalizowania globalnego ocieplenia, śladu węglowego czy np. zwykłej emisji spalin. W nurcie bycia eko często wspomina się o ruchach zero waste i less waste.

Zero waste i less waste w praktyce

Less waste, w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „mniej marnowania”, z kolei zero waste „zero śmieci” czy też „zero marnowania”. Koncepcja zero waste jest więc bardziej radykalna i oznacza wyzbycie się wielu potrzeb oraz zmianę większości codziennych przyzwyczajeń. To całkowite wyeliminowanie śmieci z codzienności. Wszystko po to, by dbać o dobrostan środowiska naturalnego. Łatwiejsze są działania less waste, które oznaczają tylko ograniczanie zużycia pewnych produktów, bez eliminowania ich w całości. Wśród przykładów less waste wymienić można:

  • używanie wielorazowych i materiałowych toreb na zakupy,
  • wybieranie produktów w opakowaniach szklanych lub papierowych, zamiast w plastikowych,
  • nie kupowanie na zapas i wykorzystywanie produktów spożywczych do końca.

Natomiast do ruchu zero waste należą:

  • dawanie przedmiotom drugiego życia – meblom, ubraniom, książkom,
  • kupowanie jedynie niezbędnych rzeczy,
  • segregowanie odpadów i wyrzucanie organicznych śmieci na kompost.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć albo szukasz dodatkowych inspiracji, wejdź na stronę Eko360.pl.

Dlaczego ekologiczny tryb życia jest ważny?

Koncepcje less waste i zero waste oraz ogólnie życie eko jest o tyle ważne, iż może opóźniać postępujące procesy zmian klimatycznych. W teorii jako ludzkość już wydaliśmy wyrok na siebie i istnienie życia na naszej planecie, ale w praktyce, możemy spróbować opóźnić degradację środowiska i koniec życia ludzi oraz zwierząt na Ziemi. Skutki nadprodukcji i industrializacji możemy obserwować regularnie, np. podczas nagłych zjawisk atmosferycznych nawiedzających nie tylko nasz kraj, ale niemal każde miejsce na świecie. Spróbuj więc metodą małych kroków nieco uratować planetę. Co możesz zrobić?

1. Ekodom

Gaś światło, kiedy jest jasno i nie przebywasz w pomieszczeniu, w którym świecą lampy. Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby lub włosy – odkręć ją tylko do wypłukania ust lub spłukania szamponu. Zamiast wody w plastiku, wybierz butelkę szklaną i uzupełniaj ją wodą z kranu (sprawdź, czy w Twoim regionie jest ona bezpieczna do spożycia).

2. Ekogotowanie

Nie marnuj jedzenia, wykorzystuj produkty do końca. Kiedy nie wiesz, co zrobić z konkretnych produktów, poszukaj przepisu na danie ze składników, którymi dysponujesz.

3. Ekosprzątanie

Zamiast szkodliwych środków chemicznych, wybierz naturalne środki czyszczące. W większości wypadków sprawdza się woda z octem i ściereczka. Możesz tym wycierać meble, blat w kuchni, a choćby myć okna.

4. Ekozakupy

Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Nie kupuj za dużo, nie wybieraj produktów z państw odległych. Na zakupy idź ze swoją torbą materiałową.

5. Ekomoda

Nie kupuj kolejnych ubrań tylko dlatego, iż teraz modny jest inny kolor niż kilka miesięcy temu. Noś ubrania tak długo, jak się da, a jak już stają się za małe – daj im drugie życie i oddaj potrzebującym.

6. Ekotransport

Jeśli możesz, nie dojeżdżaj do pracy autem. Wybierz autobus lub pociąg, a najlepiej rower. jeżeli już musisz jechać samochodem, zabierz ze sobą sąsiada lub zgarnij po drodze kolegę z pracy.

7. Ekoturystyka

Podróżuj rozważnie – nie degraduj miejsc i tak już nadwyrężonych, nie niszcz przyrody. Unikaj też samolotów, które produkują potężny ślad węglowy.

Materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału