Retinol jest znaną i cenioną substancją, wykazującą działanie przeciwstarzeniowe. Niektóre osoby obawiają się stosowania tej substancji na własną rękę w związku z możliwymi efektami ubocznymi. Jednakże jest to zależne głównie od sposobu używania retinolu i przy odpowiednim zastosowaniu można uzyskać wymarzone efekty! Jak działa retinol na naszą skórę?
Czym jest retinol?
Warto zauważyć, iż retinol to naturalna postać witaminy A, znajdująca zastosowanie głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Są one przeznaczone nie tylko do użytku profesjonalnego w gabinetach kosmetycznych, ale także w domu, do codziennej pielęgnacji. W każdej drogerii znajdziemy różnorodne linie kosmetyków znanych marek, gdzie najważniejszym składnikiem jest retinol! zwykle są to produkty do cery dojrzałej i nie tylko – retinol jest bowiem świetnym antyoksydantem, wspomagającym walkę z wolnymi rodnikami. Wykazuje adekwatności antybakteryjne, złuszczające i rozjaśniające, dlatego stanowi częsty wybór osób z cerą trądzikową.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność działania retinolu, są one zależne od określonego stężenia. Im niższa wartość, tym mniej drażniące i łagodniejsze działanie. Zanim wybierzmy kosmetyki z retinolem, musimy wiedzieć, iż skóra musi się do niego przyzwyczaić. Wprowadzajmy go stopniowo do pielęgnacji cery, aby nie narażać się na podrażnienia.
Jakie są rodzaje retinoidów?
Retinoidy są substancjami będącymi pochodną witaminy A. Jakie generacje retinoidów można wyróżnić? Przede wszystkim znane są następujące związki:
- Naturalne związki, czyli retinol, 12-cis kwas retinowy, aldehyd retinowy i all-trans kwas retinowy.
- Syntetyczne związki, czyli pochodne poliaromatyczne, takie jak adapalen i tazaroten.
- Monoaromatyczne związki – swoją budową przypominają naturalne retinoidy. To głównie acytretyna, etretynian i motertynid.
Jak widzimy, retinol należy do retinoidów, które łatwo rozpuszczają się w tłuszczach i przenikają przez warstwę rogową naskórka. Poza tym, do retinoidów należą także kwas retinowy i retinal – w trakcie procesów zachodzących w organizmie, retinol przekształca się w retinal, a na końcu w kwas retinowy.
Liczne badania wskazują, iż retinol działa uelastyczniająco i wygładzająco, doprowadzając do redukcji niewielkich przebarwień i zmarszczek na skórze. Jest to związane ze zdolnością pobudzenia aktywności i zwiększenie liczby fibroblastów! istotny jest także fakt, iż retinol wspomaga produkcje włókien kolagenowych, zapewniając zwiększenie gęstości skóry. W efekcie cera wzmacnia się, a oznaki starzenia ulegają zmniejszeniu. Wszystko to sprawia, iż kobiety w różnym wieku bardzo chętnie sięgają po niezawodne kosmetyki z retinolem. Oczywiście ich wybór jest kwestią indywidualną, którą warto skonsultować z kosmetologiem lub ze specjalistą w drogerii podczas zakupu. jeżeli zależy nam na produktach o działaniu przeciwzmarszczkowym, z pewnością powinniśmy zainteresować się kosmetykami z retinolem.
—
Artykuł sponsorowany