"Jak cię widzą, tak cię piszą". Czego nie zakładać na rozmowę o pracę? Taki strój to totalna gafa

kobieta.gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Fot. Wasan Tita / iStock


Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by zwiększyć swoje szanse? Staramy się przede wszystkim przygotować merytorycznie, by mimo stresu sprawnie odpowiedzieć na pytania nie tylko dotyczące doświadczenia, ale także wiedzy i umiejętności. Pierwsze wrażenie jest również istotne. Na co uważać?
Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresującym doświadczeniem z wielu powodów i to niezależnie od tego, czy odbywa się stacjonarnie, czy na miejscu. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, wszak rekruter będzie pytał przede wszystkim o doświadczenie, umiejętności i wiedzę. Wbrew pozorom pierwsze wrażenie jest również istotne, w końcu "jak cię widzą, tak cię piszą". Zasady dotyczące ubioru obowiązującego w danej firmie są różne. Strój zależy też od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Tomasz Włosk wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jaki strój na rozmowę o pracę? Tego unikaj
William Vanderbloemen, dyrektor generalny Vanderbloemen Search Group, w rozmowie z portalem Make It stacji CNBC podkreślał, iż warto już na wstępie zaprezentować przyjazną, pewną siebie i profesjonalną postawę. - Musisz ubrać się w sposób odpowiedni do stanowiska, na które aplikujesz - podkreślał. Jak wylicza Aleksandra Pakuła z Instytutu Etykiety, dress code zwykle dzieli się na trzy możliwości.
Zobacz także: Podkradam mężowi z łazienki i psikam na zaparowane okna. Problem znika od razu i to na kilka dni


Business professional: strój "profesjonalny", to najbardziej elegancka opcja, najczęściej składa się na nią garsonka, damski garnitur albo sukienka.
Business casual/smart casual: biznesowy strój, ale w wydaniu codziennym, luźniejszym, choć wciąż elegancki.
Casual: ubiór codzienny, luźny, swobodny i zdecydowanie nieformalny, odpowiedni na co dzień.


Tego ostatniego zdecydowanie lepiej unikać na rozmowie kwalifikacyjnej. Bluza czy zwykły T-shirt to nie jest odpowiedni wybór na taką okazję, choćby jeżeli w firmie panuje luźna atmosfera. Kiepskim wyborem będą też zwykłe dżinsy.


Rozmowa o pracę Jak odpowiedzieć na pytanie o zarobki i jaką kwotę podać na rozmowie kwalifikacyjnej? Fot. Edmond Dant?s / Pexels


Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Eksperci radzą. To najbezpieczniejszy styl
Najbezpieczniejszą opcją jest business i smart casual. Dlaczego? - Ten styl wciąż trzyma się biznesowych zasad, jest elegancki, ale już nie sztywny - podkreśla Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, w rozmowie z portalem doba.pl. To najlepszy wybór, jeżeli nie masz pewności, jaki dress code oczekiwany jest w firmie. Trudno tu jednak wskazać dokładne i sztywne reguły. Możesz sięgnąć np. po:


długie spodnie, jednokolorowy top i marynarkę,
spodnie cygaretki i koszulę, niekoniecznie białą, choć warto uważać z "szalonymi wzorami",
sukienkę za kolano i z zakrytymi ramionami w klasycznym fasonie,
luźne spodnie, np. lniane, w połączeniu z gładką koszulą, białym T-shirtem i długą marynarką.


Unikaj krzykliwych połączeń kolorów, błyszczących materiałów, które kojarzą się raczej z balem sylwestrowym, latem i wiosną odkrytych butów, a przede wszystkim widocznych na pierwszy rzut oka zagnieceń.
Sprawdź też: Wysłałaś maila przez pomyłkę? Możesz go anulować, ale tylko w tym czasie. Potem będzie po ptakach
Idź do oryginalnego materiału