W dobie coraz wyższych rachunków za prąd wiele osób szuka oszczędności w codziennych domowych obowiązkach. W przypadku prania nierzadko będzie to wybór programu z niższą temperaturą. Okazuje się jednak, że mimo to najczęściej wciąż wybieramy za wysoką. Portal Stiftung Warentest, którego eksperci testują rozwiązania z wielu dziedzin, zaprezentował, na czym się skupić, aby nie przepłacać.
Decydując się na bardziej ekonomiczne pranie, wiele osób wybiera program z 40 stopniami. Tymczasem, jak przekonują specjaliści z portalu test.de, w przypadku lekko zabrudzonych ubrań w zupełności wystarczy 30, a nawet 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu urządzenie pobierze nawet dwa razy mniej energii, a przy tym bez problemu usunie plamy. Eksperci zaznaczają jednak, że czas, temperatura, mechanika oraz detergenty wzajemnie na siebie wpływają i są od siebie zależne, dlatego jeśli jedno ulegnie zmniejszeniu, inny powinien wzrosnąć. Dlatego też zalecają, aby w tym przypadku wydłużyć czas prania. Zupełnie tak, jak w przypadku programów eko. Oprócz tego pamiętaj, aby zawsze nastawiać urządzenie z pełnym bębnem.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli do bębna pralki wrzucamy mocno zabrudzoną odzież, z którą niska temperatura może sobie nie poradzić. W takim przypadku masz dwie możliwości. Możesz najpierw zastosować odplamiacz, pozbyć się największych plam, a w pralce wybrać niższą temperaturę, lub pominąć pierwszy krok i od razu nastawić urządzenie na 50 stopni oraz wykorzystać nieco mocniejszy detergent. Jeśli zaś chodzi o 60 stopni, to warto z niego korzystać w trakcie choroby, gdyż porządnie odkazi tkaniny, np. pościele.
PORADA! Jeśli chcesz odświeżyć materiał, którego nie można prać w 60 stopniach, spokojnie wybierz 40, ale pamiętaj, by cały cykl trwał co najmniej godzinę, a do tego użyj mocniejszego detergentu. Efekt będzie ten sam.
Nieustanne pranie w niskiej temperaturze, choć ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić, niesie za sobą ryzyko, iż prędzej czy później z pralki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Tym bardziej jeśli będziesz popełniać częste błędy. Dlatego, aby do tego nie doszło, a urządzenie ciąż było czyste i sterylne, pamiętaj o kilku zasadach.
Te proste czynności sprawią, iż pralka będzie działać tak, jak powinna, bez ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. W jakiej temperaturze zazwyczaj pierzesz? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj Kobieta.gazeta.pl naGOOGLE NEWS