Wcale nie 40 stopni. Eksperci wskazali najlepszy sposób na pranie. Sporo zaoszczędzisz

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Jak ekonomicznie prać? Jeśli nie chcesz przepłacać, ale przy tym zawsze mieć czyste i pachnące ubrania, warto stosować się do kilku prostych wskazówek. Dzięki temu ograniczysz rachunki grozy i zadbasz o tkaniny.

W dobie coraz wyższych rachunków za prąd wiele osób szuka oszczędności w codziennych domowych obowiązkach. W przypadku prania nierzadko będzie to wybór programu z niższą temperaturą. Okazuje się jednak, że mimo to najczęściej wciąż wybieramy za wysoką. Portal Stiftung Warentest, którego eksperci testują rozwiązania z wielu dziedzin, zaprezentował, na czym się skupić, aby nie przepłacać.

Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!

Jak ekonomicznie prać? Wiele osób popełnia ten błąd

Decydując się na bardziej ekonomiczne pranie, wiele osób wybiera program z 40 stopniami. Tymczasem, jak przekonują specjaliści z portalu test.de, w przypadku lekko zabrudzonych ubrań w zupełności wystarczy 30, a nawet 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu urządzenie pobierze nawet dwa razy mniej energii, a przy tym bez problemu usunie plamy. Eksperci zaznaczają jednak, że czas, temperatura, mechanika oraz detergenty wzajemnie na siebie wpływają i są od siebie zależne, dlatego jeśli jedno ulegnie zmniejszeniu, inny powinien wzrosnąć. Dlatego też zalecają, aby w tym przypadku wydłużyć czas prania. Zupełnie tak, jak w przypadku programów eko. Oprócz tego pamiętaj, aby zawsze nastawiać urządzenie z pełnym bębnem. 

Co daje pranie w wysokiej temperaturze? W tym wypadku warto ją podnieść

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli do bębna pralki wrzucamy mocno zabrudzoną odzież, z którą niska temperatura może sobie nie poradzić. W takim przypadku masz dwie możliwości. Możesz najpierw zastosować odplamiacz, pozbyć się największych plam, a w pralce wybrać niższą temperaturę, lub pominąć pierwszy krok i od razu nastawić urządzenie na 50 stopni oraz wykorzystać nieco mocniejszy detergent. Jeśli zaś chodzi o 60 stopni, to warto z niego korzystać w trakcie choroby, gdyż porządnie odkazi tkaniny, np. pościele. 

PORADA! Jeśli chcesz odświeżyć materiał, którego nie można prać w 60 stopniach, spokojnie wybierz 40, ale pamiętaj, by cały cykl trwał co najmniej godzinę, a do tego użyj mocniejszego detergentu. Efekt będzie ten sam.

Wsypywanie proszku do prania
Wsypywanie proszku do prania Maksim Tikhonov/iStock

Dlaczego z mojej pralki śmierdzi? Regularnie wykonuj te czynności

Nieustanne pranie w niskiej temperaturze, choć ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić, niesie za sobą ryzyko, iż prędzej czy później z pralki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Tym bardziej jeśli będziesz popełniać częste błędy. Dlatego, aby do tego nie doszło, a urządzenie ciąż było czyste i sterylne, pamiętaj o kilku zasadach.

  1. Raz miesiącu prać w 60 stopniach lub więcej, najlepiej z użyciem silniejszego detergentu.
  2. Po każdym praniu pozostaw drzwiczki oraz dozownik na detergent, otwarte. Dzięki temu wyschną, co zminimalizuje ryzyko, iż namnożą się w nich bakterie.
  3. Samą komorę regularnie przecieraj wilgotną ściereczką lub wyjmij i opłucz pod bieżącą wodą. 

Te proste czynności sprawią, iż pralka będzie działać tak, jak powinna, bez ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. W jakiej temperaturze zazwyczaj pierzesz? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj Kobieta.gazeta.pl naGOOGLE NEWS