Faszeruję papryki i polewam pysznym sosem. Obiad jak z restauracji, a banalny w przygotowaniu
Papryczki faszerowane mięsem podawane z prostym sosem pomidorowym są częstym daniem w czeskich domach. Zapiekane warzywa bez sera czy beszamelu są nie tylko pyszne, ale także lekkie i sycące. Z pomidorowym dodatkiem przypominają polskie gołąbki.
Niewiele jest takich warzyw, których nie można wydrążyć, nafaszerować i zapiec w piekarniku. Papryka jest oczywistym wyborem, ale równie pysznie wychodzą faszerowane pieczarki, cukinia, bakłażan, ziemniaki, a nawet cebula. W kuchni przedwojennej dużą popularnością cieszył się także faszerowany seler.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto biszkoptowe z owocami pieczone we frytkownicy beztłuszczowej
Inspiracje na faszerowane warzywa
W faszerowanych warzywach najlepsze jest to, że do środka można wrzucić zarówno mięsne, jak i wegetariańskie nadzienie. Potrawa zmienia się pod wpływem różnorodnych dodatków i za każdym razem smakuje inaczej, więc nigdy się nie nudzi. Papryka z ryżem i mięsem to klasyka, ale warto spróbować także cukinii z warzywami i fetą czy bakłażanów z kaszą gryczaną i pomidorami.
Większe porcje faszerowanych warzyw mogą z powodzeniem zastąpić danie główne. Z kolei mniejsze warzywa, takie jak pieczarki ze szpinakiem i ricottą czy pomidory z tuńczykiem doskonale sprawdzą się jako przystawka lub przekąska na wieczorne biesiady. Do papryk i innych warzyw faszerowanych możesz podać nie tylko sos pomidorowy, ale także lżejszy sos koperkowy lub zimne sosy na bazie jogurtu greckiego i majonezu.
Przepis na papryki faszerowane z sosem pomidorowym
Papryki możesz faszerować na dwa sposoby: odcinasz górę i wydrążasz środki albo przekrawasz na pół i w ten sposób uzyskujesz więcej mniejszych porcji.
Składniki:
- 4 duże papryki,
- 100 g ryżu,
- 2 cebule,
- 500 g mięsa mielonego – najlepiej wieprzowo-wołowe,
- 2 łyżka masła,
- 3 ząbki czosnku,
- passata pomidorowa,
- odrobina cukru,
- sól i pieprz do smaku,
- mielona papryka,
- do posypania: natka pietruszki.
Wykonanie:
- Z papryk odetnij górne części (od ogonka) i wytnij ze środka gniazda nasienne. Ułóż w naczyniu żaroodpornym.
- W garnku ugotuj ryż zgodnie z przepisem na opakowaniu.
- Na patelni z roztopioną łyżką masła zeszklij 1 drobno posiekaną cebulę. Dodaj mięso mielone, wymieszaj z cebulą, dopraw solą, pieprzem i mieloną papryką.
- Mięso z patelni wymieszaj z ugotowanym na sypko ryżem. Takim farszem nadziej przygotowane papryki. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 15 minut.
- Na patelni ponownie roztop łyżkę masła i zeszklij na nim drugą drobno posiekaną cebulę. Dodaj czosnek pokrojony w cienkie plasterki. Gdy zaczną ładnie pachnieć, zalej pastą pomidorową. Dopraw odrobiną cukru, soli i świeżo zmielonego pieprzu. Podgrzewaj na małym ogniu, aż sos nabierze odpowiedniej konsystencji.
- Wyjmij papryczki w piekarnika i polej sosem. Posyp posiekaną natką pietruszki.