Zapasy żywności na 72 godziny. Apel UE do obywateli
Unia Europejska apeluje do swoich obywateli o przygotowanie na wypadek ewentualnego kryzysu. Chodzi m.in. o zgromadzenie zapasów żywności i innych niezbędnych artykułów na co najmniej 72 godziny w przypadku zagrożenia. To część ogłoszonej w środę unijnej strategii.
Co musisz wiedzieć?
- Unia Europejska ogłosiła nową strategię, która ma przygotować obywateli na ewentualne kryzysy, takie jak pandemie, powodzie czy ataki hybrydowe.
- Komisja Europejska zaleca gromadzenie zapasów żywności, wody i leków na co najmniej 72 godziny, aby przetrwać początkowy, najtrudniejszy okres takiego kryzysu.
- Strategia obejmuje również edukację w zakresie gotowości, w tym wprowadzenie lekcji do programów szkolnych, aby zwiększyć świadomość obywateli.
Tzw. Unia Gotowości - przedstawiona w środę przez Komisję Europejską - ma stanowić odpowiedź na ostatnie kryzysy, z jakimi mierzyła się i nadal mierzy Unia Europejska, począwszy od pandemii COVID-19, przez powodzie i susze, aż po wojnę w Ukrainie i nasilające się ataki hybrydowe, zwłaszcza ze strony Rosji. Podkreślono niebezpieczeństwo akcji sabotażowych, podpaleń i cyberataków destabilizujące działanie Wspólnoty.
Inicjatywa z Brukseli ma być sygnałem alarmowym dla państw członkowskich. Strategia zaleca, aby obywatele na całym kontynencie podejmowali praktyczne kroki w celu przygotowania się na ewentualne sytuacje kryzysowe. Dokument podkreśla, że w przypadku ekstremalnych zagrożeń, początkowy okres czasu jest najbardziej krytyczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump doprowadzi do pokoju? "Skupia się na sprawach drugorzędnych"
Zapasy żywności, wody i leków
Wśród kluczowych działań KE podkreśliła m.in. rolę promowania gotowości wśród obywateli. W praktyce oznacza to zachęcanie ich m.in. do gromadzenia podstawowych zapasów (żywność, leki, woda) na co najmniej 72 godziny w razie sytuacji kryzysowej. Według badań Eurobarometru obecnie 50 proc. obywateli Unii po trzech dniach pozostałoby bez wody i jedzenia.
Strategia zakłada również włączenie lekcji gotowości do programów szkolnych. Jak powiedziały źródła UE, "chodzi o to, by ludzie wiedzieli, jak się zachować, kiedy zaczną wyć syreny alarmowe".
UE chce również ułatwić realizowanie inwestycji podwójnego zastosowania, takich jak budowa dróg i tras kolejowych, które poza przewozem ludności cywilnej mogą służyć również do sprawnego transportowania żołnierzy lub ciężkiego sprzętu wojskowego.
Aktualizacje planów awaryjnych w krajach UE
Zalecenia Komisji Europejskiej pojawiają się po tym, jak poszczególne kraje aktualizują swoje plany awaryjne.
W czerwcu ubiegłego roku Niemcy zaktualizowały swoją Dyrektywę Ramową dla Obrony Całościowej, wskazując, co robić w przypadku wybuchu konfliktu w Europie. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser podkreśliła, że plany te są niezbędne, aby lepiej przygotować się na rosyjską agresję - informuje CNN.
Źródło: CNN, PAP