Radna Magdalena Bronisz poprosiła wójt gminy Michałowice o przyjrzenie się kwestii tekstyliów.
Czy da się ułatwić mieszkańcom pozbywanie się starych ubrań?
Na terenie Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek dodatkowej segregacji, tym razem tekstyliów i ubrań. Od 1 stycznia nie można ich wyrzucać do koszy z odpadami zmieszanymi. Celem zmiany jest ograniczenie tekstyliów, które trafiają na wysypiska i zachęcenie do recyclingu. Zazwyczaj stare ubrania można oddawać do PSZOK-u. Tak samo jest w gminie Michałowice. Mieszkańcy mogą dostarczyć tekstylia do dedykowanego kontenera w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Regułach przy ul. Granicznej 6. Nie każdy jednak jest w stanie dojechać do punktu.
– Dostałam wiele sygnałów, że konieczność samodzielnego dostarczenia zużytej odzieży i tekstyliów do PSZOK będzie stanowiła duży problem dla sporej grupy mieszkańców – w tym w szczególności dla seniorów oraz osób niezmotoryzowanych – napisała w interpelacji do wójt radna Magdalena Bronisz.
Obawa przed zaśmiecaniem lasów
Radna wyraziła niepokój o to, czy zmiany w prawie i rozwiązanie zaproponowane przez gminę nie spowodują, że lasach i rowach zaczną się pojawiać worki z tekstyliami i odzieżą.
– Zwracam się do Pani Wójt z apelem o jak najszybsze zaopiekowanie się powyższym tematem. Może jednym z rozwiązań będzie wprowadzenie takiego systemu, który funkcjonuje już przy odbiorze gabarytów, kiedy to w określony dzień miesiąca mieszkańcy będą mogli zgłosić również potrzebę odbioru zużytej odzieży – dodała radna w piśmie do władz samorządowych.
Na interpelację radnej odpisał Sekretarz Gminy Michałowice. Jak przekazał Wojciech Grzeniewski – umowa zawarta z wykonawcą usługi odbioru odpadów komunalnych, która została zawarta na lata 2024-2025, nie przewiduje odbioru tekstyliów spod posesji mieszkańców.
– Obecnie dokonywane jest szacowanie poziomu dodatkowym kosztów związanych z ewentualną zmianą sposobu odbierania tekstyliów i odzieży, w zależności od metody i częstotliwości odbioru – dodał sekretarz.
Wojciech Grzeniewski przypomniał również, że ubrania, które nadają się do ponownego użycia, mogą zostać oddane podczas cyklicznych zbiórek bądź wyrzucone do pojemników na używaną odzież.
Napisz komentarz
Komentarze