2 czerwca piątek

02/06/2023 06:24

Dzień bez Krawata

Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… chorwaccy najemnicy, którzy w czasie wojny trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę, przywdziewając jedwabne chusty. Elegancki gadżet przypadł do gustu francuskiemu królowi, a następnie zaczął pojawiać się na dworach w całej Europie. Co ciekawe, nawet po kilkuset latach krawaty mogą być stosowane jako symbol przynależności do danej grupy – wystarczy przypomnieć sobie posłów Samoobrony. Sztuką jednak jest nie tylko dobór właściwego kroju i koloru, ale również wiązanie. W 1999 roku ukazała się nawet książka „85 sposobów wiązania krawata”, której autorzy szczegółowo prezentują rozmaite techniki okiełznania tego elementu garderoby. Jako że dzisiaj krawat to nieodłączny atrybut eleganckiego mężczyzny (a często również kobiety), dzień bez niego ma zapewnić dozę swobody i luzu. Coraz częściej w biurach w Polsce szefowie zachęcają pracowników do pojawienia się tego dnia w pracy z rozpiętym guzikiem pod szyją.

 

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych

2 czerwca przypada Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Podstawowym celem tego wyjątkowego święta jest poznanie i zapamiętanie zasad prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla zwierząt, zarówno wolno żyjących, jak i tych udomowionych. Dzień ten powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk.

 

Dlaczego powstała kampania #Usta-Pysk?

 

Pomysłodawcą akcji jest nastoletnia pisarka i podróżniczka Nela Mała Reporterka, która na początku roku w Australii ratowała koale z terenów spalonych przez pożary. W czasie tych akcji, uświadomiła sobie, jak ważne jest szerzenie wiedzy o udzielaniu pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom dzikim, ale również i domowym. Według danych organizatora akcji, Fundacji „The Adventure starts Here Foundation”, tylko 28% ankietowanych zna zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom domowym, takim jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie. W przypadku dziko żyjących stworzeń jeszcze mniej badanych, bo zaledwie 19%, twierdzi, że wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia.

 

Ważne informacje

 

Uwaga! Będąc świadkiem wypadku lub omdlenia zwierzaka, przede wszystkim zachowaj spokój! Twoje zdenerwowanie udzieli się zwierzęciu, które jeżeli jest przytomne, znajduje się w stanie ogromnego stresu, ponieważ nie rozumie, co się dzieje. Pamiętaj również, że zanim rozpoczniesz udzielanie pierwszej pomocy, poinformuj o tym kogoś dorosłego, najbliższą lecznicę weterynaryjną lub właściwe służby. Z kim się kontaktować:

- Gdy widzisz wypadek z udziałem zwierzęcia poza miastem, skontaktuj się z najbliższym nadleśnictwem. Jeśli nie masz takiej możliwości – dzwoń na numer 112.

- Jeżeli na terenie miasta widzisz zwierzaka, który potrzebuje pilnej pomocy, poinformuj Straż Miejską pod numerem 986.

- Masz w domu własnego zwierzaka? Koniecznie wpisz numer telefonu do lecznicy w swojej komórce.

 

Aby pomóc, a nie zaszkodzić sobie lub zwierzęciu, trzeba poznać dobrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Możesz je poznać na stronie www.fundacjaneli.org/usta-pysk

 

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych

 

To coroczne święto stworzone głównie z myślą o dzieciach. Będzie obchodzone zawsze dnia następnego po Dniu Dziecka, czyli 2 czerwca. Dzieci są głównymi odbiorcami akcji z kilku powodów. Po pierwsze, najmłodsi mają ogromny wpływ na dorosłych i ich działania, a po drugie, ucząc dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, budujemy odpowiedzialne społeczeństwo, które w przyszłości będzie troszczyć się o losy zwierząt. Dzięki materiałom opracowanym przez Fundację ci młodsi, ale również dorośli, dowiedzą się, co należy zrobić w sytuacji, gdy np. pies lub kot zakrztusi się jedzeniem, bądź jak pomóc zwierzakowi, który nagle straci przytomność.

 

Reklama

2 czerwca piątek - opinie czytelników

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: 2 czerwca piątek . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na tuzywiec.pl




Reklama
Reklama
Reklama