Kolejny Dubaj powstanie w Europie. Ma być trzy razy większy niż Monako. "Symbolizuje postęp"

Do tej pory wszyscy poszukiwacze luksusowych doznań za wakacyjny cel stawiali sobie podróż do Dubaju. Miasto położone na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej od lat uważane jest za swoistego ambasadora ponadprzeciętności i bogactwa. Już za kilka lat jednak doznamy tego przepychu, nie wyjeżdżając nawet z Europy. Tak będzie wyglądał nowy "Europejski Dubaj".

Choć przyjęło się już, że Ateny stanowią symbol tego, co przeszłe, wkrótce wszystko może się zmienić. Stolica Grecji ma przejąć pałeczkę od Dubaju, stając się nową wizytówką przyszłości. To właśnie tu powstanie niesamowite smart city, przesiąknięte wszystkim, co luksusowe, nowoczesne i wystawne. Projekt Ellinikon ma otworzyć przed nami drzwi do zupełnie nowego życia. Czy sprosta wyzwaniom, które sam na siebie nałożył?

Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park

"Europejski Dubaj" w Grecji. Projekt Ellinikon otwiera się na luksus i przepych

Nowe "inteligentne miasto" powstanie na Riwierze Ateńskiej. Pomysłodawcą projektu - nazywanego największą rewitalizacją obszarów miejskich w Europie - jest firma deweloperska LAMDA.

Tutaj, w Atenach, tworzymy miejsce, które symbolizuje postęp, miejsce, w którym można naprawdę dobrze żyć w niesamowitym otoczeniu. I w końcu miejsce, gdzie nowe pokolenia znajdą większe możliwości na rozwój.

- mówi Odisseas Athanasiou, prezes LAMDA Development, cytowany na oficjalnej stronie projektu. Rozległy kompleks stworzony ze szkła i betonu nabierze kształtu na powierzchni ponad 600 hektarów terenu zamkniętego w 2001 roku lotniska Ellinikon. Oznacza to, że będzie dwukrotnie większy niż Central Park i trzykrotnie większy niż Monako.

Największą ekscytację budzą jednak obietnice deweloperów. Na miejscu mają pojawić się luksusowe posiadłości, przystań wyposażona do cumowania mega jachtów, liczne centra handlowe, restauracje, hotele, a nawet kasyno. To jednak dopiero przedsmak.

 

Luksusowy kompleks w Atenach ma być samowystarczalny. Jak będzie wyglądało życie w Ellinikonie?

Pomysłodawcy projektu zaznaczają, że Ellinikon będzie samowystarczalny - również ekonomicznie. Chcą zmienić sposób, w jaki ludzkość definiuje życie. Pomóc w tym mają rozwiązania wykorzystujące zaawansowaną technologię, w tym zapewnienie systemu usług i aplikacji cyfrowych, ochrona prywatności mieszkańców przy zastosowaniu najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa czy wzmocnienie przedsiębiorczości cyfrowej.

Dodatkowo "inteligentne miasto" ma utrzymywać się z tego, z czego Grecja utrzymuje się od lat: turystyki. Chodzi jednak przede wszystkim o przyciągnięcie turystów, którym zależy na niezwykle luksusowych doświadczeniach. Na terenie kompleksu pojawią się szykowne hotele, kultowe restauracje, a nawet tzw. "smart park".

Ellinikon zmieni pozycję kraju na międzynarodowej mapie inwestycyjnej. Doprowadzi do zwiększenia śladu turystycznego i znacznie zdrowszej gospodarki.

- dodaje Odisseas Athanasiou. Ellinikon ma być zatem nie tylko modny, ale także atrakcyjny sam w sobie, niekiedy nawet snobistyczny. Zaznacza się jednak, że "smart city" za misję obrało sobie promowanie przede wszystkim zrównoważonego rozwoju. Kiedy będziemy mogli podziwiać efekt?

 

Grecja atrakcje. Nowoczesny kompleks w Atenach chce przyciągnąć turystów z całego świata

Dziś wiadomo już, że projekt Ellinikon będzie powstawać etapami. W 2025 roku na przykład w planach jest oficjalne otwarcie wieżowca mieszkalnego, a już rok później rezydencji mieszkalnych i część "smart parku". W międzyczasie mają powstawać także centrum sportowe, galeria handlowa, restauracje oraz port. Co więcej, to właśnie tu zostanie wybudowany najwyższy biurowiec w całej Grecji.

Całość inwestycji planowo pochłonie około 8 miliardów euro przekazanych przez prywatnych inwestorów. Aktualnie nie wiadomo jednak, kiedy projekt w pełni zostanie oddany do użytku. LAMDA nie podaje konkretnej daty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Co sądzisz o nowej inwestycji w Grecji?
Więcej o:
Copyright © Agora SA