Weź ocet i wymieszaj z wodą. W trymiga pozbędziesz się obrzydliwego problemu

Ocet to jeden z najbardziej podstawowych produktów, które możemy znaleźć w większości polskich domów. Przydaje się nie tylko do gotowania. Wiele osób ceni go między innymi za właściwości czyszczące. Okazuje się, że doskonale upora się także z prawdziwą zmorą tysięcy Polaków.

Ocet przede wszystkim dodaje smaku potrawom. Wiele osób nie wyobraża sobie, by nie dodać go do barszczu albo nie polać nim galarety wieprzowej. Ma mocny smak i zapach, jednak doskonale wzbogaca wiele dań. Ocet słynie też z właściwości czyszczących. Nie każdy wie, że działa także odstraszająco na wszelkiego rodzaju insekty.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Ocet - zastosowania w domu są niezliczone

Ocet od lat wykorzystuje się nie tylko w kuchni. Domowe środki na jego bazie pozwalają łatwo doczyścić framugi, kamień na armaturze, zacieki z wody, plamy na ubraniach. Choć sam pachnie raczej drażniąco, doskonale sprawdza się do neutralizacji zapachów - szybko bowiem wietrzeje. Ocet ma też działanie bakteriobójcze. Niektórzy miksturami na bazie octu myją okna i drzwi nie tylko po to, by był czyste, lecz także, by odstraszyć potencjalnych intruzów - pająki, komary i inne owady, których nie chcemy widzieć w naszym domu.

Okazuje się, że świetnie sprawdzi się też w przypadku walki z jednym uciążliwym problemem. Prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu miał tę nieprzyjemność i odkrył, że w kuchni zalęgły się mole. Pierwsza kwestia to pozbieranie się do kupy. Większość osób obecność robaków w jedzeniu zdecydowanie brzydzi. Druga kwestia to pytanie: co robić? Odpowiedź jest prosta. Trzeba być bezwzględnym.

Jak pozbyć się moli? Weź ocet i wymieszaj z wodą

Jak pozbyć się moli? Weź ocet i wymieszaj z wodąJak pozbyć się moli? Weź ocet i wymieszaj z wodą fot. shutterstock / JSep

Jak radzić sobie z molami spożywczymi? W pierwszej kolejności musimy pozbyć się wszystkich zaczętych produktów w obrębie szafki, w której odkryliśmy mole. Czasem gołym okiem widzimy ich dorosłe formy, czasem larwy lub jaja. O obecności moli spożywczych świadczą też niteczki przędzy. Mole żerują przeważnie w kaszach, mąkach, makaronach, ryżach itp. Porządki robimy bezwzględnie. Owszem, wyrzucanie jedzenia może boleć, ale jeśli tego nie zrobimy, problem może bardzo szybko powrócić. Worek z lokatorami od razu zawiązujemy i wynosimy z domu, by nie wydostały się na zewnątrz.

Następnie dokładnie myjemy szafki i szuflady, przecierając każdy najmniejszy zakamarek. Najlepiej zrobić to mieszanką octu i wody w proporcji 1:1. Po osuszeniu, na nowo zagospodarowujemy szafki. Warto ubezpieczyć się w szczelne pojemniki i przesypywać do nich produkty. Szczególnie papierowe opakowania, np. z mąką nie są odporne na mole.

Czy kiedykolwiek mieliście tę nieprzyjemność walki z molami?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.