UE zaostrza przepisy. Koniec warzyw w opakowaniach i keczupu w saszetkach

Unia Europejska walczy z plastikiem. Europarlament przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań, teraz zatwierdzić je musi jeszcze Rada. Ze sklepów znikną m.in. warzywa i owoce pakowane w folię, a także jednorazowe opakowania keczupów, sosów czy kosmetyków.

"Celem nowego rozporządzenia jest - zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami - znacznie ograniczyć wytwarzanie odpadów opakowaniowych" - podawała w komunikacie z początku marca Rada Unii Europejskiej. Restrykcyjne przepisy dotyczące plastiku już dwa lata temu zaproponowała Komisja Europejska. W środę 24 kwietnia nastąpił finał procesu mającego zredukować ilość plastiku. W Parlamencie Europejskim za przyjęciem nowych przepisów głosowało 476 europosłów, a 129 było przeciw. "Aby nowe przepisy mogły wejść w życie, musi je oficjalnie zatwierdzić Rada, czyli państwa członkowskie. To jednak w obliczu zawartego w marcu br. porozumienia powinno być już tylko formalnością" - informuje PAP Biznes

Zobacz wideo Nowe przepisy o jednorazówkach. „Znikną plastikowe talerzyki i sztućce"

Od 2030 roku zniknie wiele plastikowych opakowań

1 stycznia 2030 roku niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych mają całkowicie zniknąć ze sklepowych półek. Bruksela już wcześniej zakazała jednorazowych plastikowych słomek, sztućców i talerzy. Teraz zakaz dotyczy folii, w którą pakowane są owoce i warzywa, jednorazowych naczyń i kubków wykorzystywanych w kawiarniach i restauracjach, a także opakowań na pojedyncze porcje, takich jak np. plastikowe saszetki na keczup, sosy, śmietankę do kawy czy cukier. Ponadto regulacje zawierają "widełki" dotyczące redukcji ilości plastikowych opakowań w państwach UE. Do 2030 roku ma być ich o 5 proc. mniej, do 2035 roku - o 10 proc., natomiast do 2040 roku - o 15 proc. 

Zmiany także dla branży hotelarskiej i gastronomicznej

Zmiany mają dotknąć również branżę hotelarską. Będzie ona musiała zrezygnować z małych plastikowych pojemników na produkty kosmetyczne dla gości, chodzi np. o szampony, czy żele pod prysznic. Ze sklepów czy targowisk zniknąć mają również jednorazowe, plastikowe reklamówki. Przepisy określają również ramy recyklingu i ponownego wykorzystywania opakowań. Restauracje czy bary, które sprzedają napoje i posiłki na wynos, będą musiały dać klientom możliwość skorzystania z własnego pojemnika i np. zakupu kawy do własnego kubka. 

Państwa członkowskie powinny również zapewnić w ciągu roku selektywną zbiórkę co najmniej 90 proc. jednorazowych plastikowych butelek i metalowych puszek na napoje. Te wymagania muszą zostać spełnione do 2029 roku. Do tego czasu kraje Unii Europejskiej powinny wdrożyć systemy zwrotu kaucji za te opakowania. Zwolnione z wprowadzenia nowego systemu będą kraje, które w 2026 osiągną poziom selektywnej zbiórki powyżej 80 proc. oraz przedstawią zamiar zwiększenia celu do 90 proc.

Czy popierasz nowe przepisy dotyczące plastikowych opakowań, które przyjął europarlament?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.