REKLAMA

EKOLOGIANowe przepisy UE o opakowaniach. Żywność we własnym pojemniku i woda z kranu

2024-04-24 14:30
publikacja
2024-04-24 14:30

W środę Parlament Europejski podczas ostatniej sesji plenarnej w starym składzie przyjął nowe przepisy o zrównoważonych opakowaniach w UE. Walka o większe znaczenie recyklingu trwa.

Nowe przepisy UE o opakowaniach. Żywność we własnym pojemniku i woda z kranu
Nowe przepisy UE o opakowaniach. Żywność we własnym pojemniku i woda z kranu
fot. monticello / / Shutterstock

O tym, że Unia Europejska chce walczyć o środowisko wiadomo od dawna. Jednym z elementów tej polityki ma być większy poziom recyklingu opakowań oraz to, by zminimalizować w nich obecność szkodliwych substancji, a także ograniczyć liczbę niepotrzebnych opakowań.

W przyjętej dyrektywie wyznaczono cele w zakresie redukcji opakowań (5 proc.  do 2030 r., 10 proc. do 2035 r. i 15 proc. do 2040 r.) oraz nałożono na kraje UE obowiązek ograniczenia w szczególności ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Co zmieniają nowe przepisy o opakowaniach?

Zgodnie z przyjętą dyrektywą niektóre formaty opakowań plastikowych jednorazowego użytku, takie jak opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, opakowania na żywność i napoje napełniane i spożywane w kawiarniach i restauracjach, pojedyncze porcje (np. przyprawy, sosy, śmietanki, cukier), zakwaterowanie miniaturowe opakowania artykułów toaletowych i folie termokurczliwe do walizek na lotniskach zostaną zakazane od 1 stycznia 2030 r.

Nowe przepisy to także zakaz stosowania bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (poniżej 15 mikronów), chyba że są one wymagane ze względów higienicznych lub stanowią podstawowe opakowanie żywności luzem, aby zapobiec marnowaniu żywności.

PE zgodził się także na cel szczegółowy  w zakresie opakowań wielokrotnego użytku na napoje alkoholowe i bezalkoholowe (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, alkoholi wysokoprocentowych) do 2030 r. (co najmniej 10%). Państwa członkowskie mogą pod pewnymi warunkami przyznać pięcioletnie odstępstwo od tych wymogów.

Związki te zaburzają gospodarkę hormonalną i pojawia się coraz więcej dowodów na to, że są one niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, wskazuje się, że zanieczyszczenie środowiska związkami PFAS jest główną przyczyną skażenia żywności, której spożycie stanowi zagrożenie zdrowia ludzi.

Europosłowie chcą, by w krajach UE aż 90 proc. materiałów zawartych w opakowaniach (plastik, drewno, metale żelazne, aluminium, szkło, papier i tektura) będzie zbieranych oddzielnie do 2029 roku. Przewidziano jednak pewne wyjątki w przypadku lekkiego drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany i wosku.

System kaucyjny w Polsce jednak od 2026 roku?

W Polsce nie ustaje z kolei dyskusja na temat systemu kaucyjego. Choć przepisy miały być wprowadzone już od 2025 roku, to obecnie najbardziej realny wydaje się dopiero następny rok, czyli 2026.

Bez uszczelnienia przepisów dot. systemu kaucyjnego ceny napojów mogą wzrosnąć, zapłacimy też dodatkowy VAT od kaucji - wskazują organizacje z branży napojów i handlu w apelu do premiera Donalda Tuska. Roczny koszt funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce może wynieść ok. 3 mld zł, a eksperci określają go jako kosztowny i nieskuteczny. Resort środowiska pokazał w ostatnich dniach projekt noweli ws. systemu kaucyjego.

Zgodnie z przyjętą we wtorek dyrektywą PE aż 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje (do trzech litrów) ma być zbieranych selektywnie do 2029 r. (systemy kaucji).

Odpady zalewają UE

Jak podaje PE, w 2018 roku sektor produkcji opakowań wygenerował w UE obrót w wysokości 355 mld euro. Jest to stale rosnące źródło odpadów, których łączna ilość w UE wzrosła z 66 mln ton w 2009 roku do 84 mln ton w roku 2021. Wówczas każdy Europejczyk wytwarzał 188,7 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Przewiduje się, że brak zmian w zakresie recyklingu zwiększy ten poziom do 209 kg w 2030 roku.

W 2021 r. każda osoba mieszkająca w UE wygenerowała średnio 35,9 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Z tego 14,2 kg poddano recyklingowi . W porównaniu z 2020 r. wzrosła zarówno produkcja odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, jak i ich recykling: wytwarzanie wzrosło o 1,4 kg na mieszkańca (+4,0%), a recykling o +1,2 kg na mieszkańca (+9,5%) - czytamy w opracowaniu PE.

fot. Eurostat / Eurostat

W 2021 r. Słowenia (50,0 %), Belgia (49,2 %) i Holandia (48,9 %) poddały recyklingowi połowę lub prawie połowę wytworzonych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Z kolei mniej niż jedna czwarta odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych została poddana recyklingowi na Malcie (20,5%), Francji (23,1%) i Szwecji (23,8%) - dodano.

Oprac. JM


Źródło:
Tematy
Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Komentarze (15)

dodaj komentarz
adam.1983
Vat od kaucji to złodziejstwo, ciekawe czy oddając butelkę dostanę kwotę zapłaconą czy bez vat, a może jeszcze potrącony zostanie podatek dochodowy od zwróconej kaucji.
xxpp
skup butelek i puszek to ekologiczna katastrofa. tysiące dodatkowych ciężarówek, prąd na automaty do skupu, zajęte miejsce w sklepach, kolejki, potężne koszty systemu i zerowa skuteczność w porównaniu z żółtymi śmietnikami i zbieraczami aluminium.
stain
Zacznijmy od obowiązku udzielania gwarancji bezpłatnej naprawy przez producenta sprzętu elektronicznego przez co najmniej 10 lat od zakupu (włączając w to samochodziki na baterie). Tu jest prawdziwa ekologiczna katastrofa, nie w torebkach z marketu.
xxpp
Nic nie jest bezpłatne. będziesz to miał w cenie towaru, którego i tak po kilku latach nie chcesz, bo jest przestarzały.
stain odpowiada xxpp
To że ty nie chcesz, bo jest "przestarzały" a koniecznie musisz mieć najnowszy, nie znaczy że wszyscy mają takie same preferencje. Ja na przykład chcę kupić pralkę która będzie działać 15 lat - i w d.. mam, że będzie "przestarzała".
stain
Nie ma chyba większej hipokryzji niż ta prezentowana przez UE. Problemem są 15-mikronowe torebki z plastiku, ale oczywiście problemem nie jest to że sprzęt AGD, który kiedyś funkcjonował przez naście lat teraz ma zaprogramowaną śmierć techniczną po latach sześciu - i trafia na śmietnik bo naprawa wymaga wymiany podzespołu, którego Nie ma chyba większej hipokryzji niż ta prezentowana przez UE. Problemem są 15-mikronowe torebki z plastiku, ale oczywiście problemem nie jest to że sprzęt AGD, który kiedyś funkcjonował przez naście lat teraz ma zaprogramowaną śmierć techniczną po latach sześciu - i trafia na śmietnik bo naprawa wymaga wymiany podzespołu, którego koszt wynosi 80% ceny nowego urządzenia. Taka to jest "ekologia"
drzaraza
Pogonić tą kolorową zarazę!!!
adashi
Za komuny mleko było w szklanych butelkach z kaucją, napoje także, nie było plastikowych toreb, bo wszystko było w papierowych. Wszystkie zakupy nosiło się we własnych torbach. Wygląda na to, że trochę się cofnęliśmy z tą Unią pod względem środowiska.
xxpp
no i to był koszmar. jedną z zalet upadku PRL było odejście od tego syfu.
sajetan
Oj tam! Woda jedynie studzienna lub rzeczna przynoszona we własnym wiaderku drewnianym, mleko w kance, gomółka sera w tetrze, kasza w przetaku ... Gotowa instrukcja EKOLOGICZNEGO życia w pierwszym lepszym SKANSENIE budownictwa ludowego ... elektroAGD WEG ! Kijanka i tarka, żarna, sierp i młot ..

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki