Ten zapach okolic intymnych to ważny znak ostrzegawczy. Szybko zgłoś się do lekarza

Często możemy spotkać się z opinią, że zapach pochwy to kwestia niezwykle indywidualna. Zdarza się jednak, że czasami ulega on zmianie. Kiedy jest to powód do niepokoju? Kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem ginekologiem? Podpowiadamy.

Kobiecie miejsca intymne mają dosyć specyficzny zapach. Możemy nawet spotkać się z opinią, że każda pani pachnie w inny sposób. Mają na to wpływ oczywiście różne czynniki. Niektóre z nich są naprawdę prozaiczne i nie wiążą się z niczym groźnym. Jednak czasami zapach może być oznaką poważnego schorzenia. Jakie zapachy powinny więc być powodem do niepokoju? Oto najważniejsze informacje na ten temat. 

Zobacz wideo Jak żyć z endometriozą?

Ten zapach okolic intymnych to znak ostrzegawczy

Pochwa to miejsce, w którym znajduje się wiele bakterii, stanowiących jej naturalne środowisko. Znajdują się w niej pałeczki kwasu mlekowego. Nadają one kwaśny odczyn pH. Z kolei zapach pochwy to kwestia bardzo indywidualna. Często nawet mówi się, ze każda z nas pachnie na swój niepowtarzalny sposób. Warto także dodać, że zapach ten może zmieniać się w zależności od dnia cyklu.

Ten zapach okolic intymnych to znak ostrzegawczy. Szybko zgłoś się do lekarzaTen zapach okolic intymnych to znak ostrzegawczy. Szybko zgłoś się do lekarza Sasun Bughdaryan//shutterstock

Czasami jednak zdarza się, że zapach pochwy jest powodem do niepokoju. Przykładowo, gdy staje się on "rybi". Jest to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy. Infekcja ta wywoływana jest przez jeden z kilku rodzajów bakterii występujących w pochwie w warunkach normalnych. Czynnikami, które sprzyjają rozwijaniu się zapalenia są:

  • korzystanie z publicznych toalet;
  • przebyte zabiegi ginekologiczne
  • używanie tych samych ręczników:
  • używanie tych samych gąbek. 

Bakteryjne zapalenie pochwy. Inne symptomy choroby

Inne objawy, które towarzyszą bakteryjnemu zapaleniu pochwy, to między innymi szara lub biała wydzielina. Zdarza się też, że zapalenie może postępować i objąć również cewkę moczową. W wyniku tego pojawia się pieczenie i świąd, a także uczucie ciągłego parcia na pęcherz lub cewkę moczową. Jeżeli zauważysz u siebie te symptomy, jak najszybciej skonsultuj się lekarzem ginekologiem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.