reklama

Tradycyjne wielkanocne zupy z Podkarpacia. Czy znacie już te smaki? [PRZEPISY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Silar / Wikimedia Commons

Tradycyjne wielkanocne zupy z Podkarpacia. Czy znacie już te smaki? [PRZEPISY] - Zdjęcie główne

Tradycyjne podkarpackie zupy na Wielkanoc | foto Silar / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpacie słynie z wyjątkowej kuchni opartej na tradycji przodków. Także w czasie świąt wielkanocnych w naszym regionie wciąż przygotowuje się potrawy, które od pokoleń goszczą na naszych stołach. Często królują zupy. Jakie są najciekawsze propozycje? Sprawdźcie!
reklama

Na blogu kulinarnym trzecitalerz.blogspot.pl można znaleźć tradycyjne przepisy pochodzące z podkarpackiej kuchni. Jak podkreśla autorka zbioru, są to przepisy w dużej mierze otrzymane od doświadczonych gospodyń, które kultywują kulinarne tradycje lokalne i rodzinne. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się propozycjom skierowanym szczególnie pod święta wielkanocne, a konkretnie zupom.

Na wielu podkarpackich stołach pojawiają się wówczas żury, ale nie jest to jedyna zupa, którą możecie uświadczyć na Wielkanoc w naszym regionie. Okazuje się, że gotuje się wówczas także barszcz biały, czy zupy chrzanowe. W większości są to więc propozycje o kwaśnym i wytrawnym smaku. Wśród dodatków do zup najczęściej można wówczas spotkać różnego rodzaju mięsa i wędliny, jajka, sery i warzywa takie jak ziemniaki, marchewka, pietruszka, czy seler.

Sprawdźcie jak możecie zaskoczyć swoich świątecznych gości!

Żurek wielkanocny z Pikulic

Przepis na przygotowanie tej tradycyjnej zupy pochodzi z Pikulic (pow. przemyski). Jego przygotowanie nie jest problematyczne, jednak istotna w tej potrawie jest jakość składników. Jak ją przygotować? Należy gotować wędzony boczek z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego i ziaren pieprzu. Po godzinie trzeba do wywaru dodać marchewkę, pietruszkę i namoczone suszone grzyby, a następnie kiełbasę. Później kroimy mięso, choć kiełbasa wyląduje na talerzu dopiero przy nalewaniu zupy. W wywarze należy jeszcze ugotować pokrojone w kostkę ziemniaki, a także tarty chrzan, majeranek, sól i pieprz, a na końcu zakwas. Żurek w tej wersji podaje się z jajkiem na twardo i plastrami ugotowanej wcześniej kiełbasy.

Barszcz (boszcz, bosc)

Barszcz zwany też boszczem lub boscem to według autorki bloga Trzeci Talerz symbol kuchni lasowiackiej. Na północy Podkarpacia, a dokładnie w gminie Raniżów (pow. kolbuszowski) gospodynie gotują tę zupę już od pokoleń.

Barszcz ten jest lekko gęsty, kremowo-biały, a jego smak jest mleczny, łagodny i lekko kwaśny. Ta potrawa gotowana jest na wodzie oraz mleku lub śmietanie i zakwasie z mąki żytniej. Jedyną przyprawą jaką doprawia się raniżowski barszcz jest sól

- czytamy na wspomnianym blogu.

Barszcz biały wigilijny

Niech nie zmyli was jego nazwa, ponieważ na Podkarpaciu z powodzeniem gotuje tę zupę także w okresie świąt wielkanocnych. Jej różnych wersji można zasmakować na stołach domów kultywujących tradycję w okolicach Kolbuszowej, Widełki, Cmolasu, Majdanu Królewskiego, Nowej Dęby, czy Baranowa Sandomierskiego. Jak go przygotować? Przepis jest prosty, ale efekt może Was zachwycić. W wodzie zagotowujemy suszone grzyby i ząbek czosnku. Później dodajemy kaszę jaglaną, a później zakwas na barszcz. Po zmieszaniu śmietany z solą zaprawiamy miksturę gorącą zupą i powoli wlewamy do garnka mieszając. I to wszystko!

Krzanówka

To kolejna propozycja z powiatu przemyskiego, a dokładnie Żurawicy. Zupy chrzanowe są podkarpackim specjałem. Przed laty była to kuchnia ludzi ubogich, którzy nie zawsze mogli pozwolić sobie na bogactwo składników, jednak wyjątkowy smak sprawił, że moda na takie propozycje wraca. Jest oczywiście propozycja dla osób lubiących smak chrzanu. Jak przygotować krzanówkę? W wodzie trzeba gotować mięso z łopatki i wędzonego żeberka wieprzowego. Kiedy zmiękną, trzeba pokroić znajdujące się w nich mięso i z powrotem dodać do wywaru, razem z pokrojoną kiełbasą. Później do zupy dodaje się serwatkę zaprawioną gorącym płynem i dodaje pokrojone lub starte warzywa (marchew, seler, pietruszkę, pora). Na końcu wrzucamy do wywaru ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz, lubczyk i starty chrzan do smaku. W talerzu możemy dodać do zupy szczypiorek i jajka na twardo.

Zupa chrzanowa z ziemniakami

Ta wersja zupy chrzanowej pochodzi z Cieszacina Wielkiego (pow. jarosławski). Jest to nieco prostsza opcja, w której najpierw gotujemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Po podsmażeniu cebuli i boczku dodajemy je do wywaru wraz ze szklanką gorącego bulionu (warzywnego lub mięsnego), majerankiem i chrzanem. Zupę zagęszczamy śmietaną wymieszaną z mąką.

Zupa chrzanowa z Siedleczki

Ciekawą „chrzanową” propozycją jest też ta z Siedleczki (pow. przeworski). To gęsta zupa krem z białych warzyw, której smak podbija utarty chrzan. Aby ją przygotować, trzeba pokroić seler, pora, ziemniaki i cebulę, a następnie podsmażyć warzywa na maśle. Następnie musimy zalać je gorący bulionem, dodać chrzan i dalej gotować. Później do wywaru dodajemy śmietanę zmieszaną z żółtkiem, a później całość miksujemy i doprawiamy do smaku. Tę zupę podaje się na talerzu z podsmażonym boczkiem, ugotowanymi jajkami i natką pietruszki.

Zupa chrzanowa z Komborni

Kolejna propozycja „chrzanówki” pochodzi z Komborni (pow. krośnieński). Przygotowanie tej zupy rozpoczynamy od gotowania w wodzie warzyw (marchewki, pietruszki i selera) razem z boczkiem i kiełbasą. Do powstałego bulionu, z którego wyjęliśmy składniki, trzeba dodać starty chrzan i zagęścić go śmietaną wymieszaną z mąką. Po przegotowaniu i dodaniu pieprzu i soli, wrzucamy odłożone wcześniej i pokrojone warzywa i wędliny. Także i tę zupę podaje się z gotowanym jajkiem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama