fbpx
poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaŚwiatChiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.

Chodzi też o takie zmiany w organizacji wesel, jak rezygnacja z tradycyjnego wynajmu luksusowych samochodów, drogich fotografów i z upominków dla gości na rzecz kameralnej imprezy dla rodziny i bliskich przyjaciół.

Jedna z par, z którą przeprowadzono rozmowę stwierdziła, że wydała na wesele około 6000 juanów (831 dolarów), czyli znacznie mniej niż wydaje się na tradycyjne przyjęcia weselne, które mogą kosztować nawet ponad 200 000 juanów (27 700 dolarów).

Skromne śluby dobrym zwyczajem

Przejście na prostszy styl jest ważne dla wypracowania dobrych zwyczajów w przyszłości. „Z punktu widzenia społecznego ekstrawaganckie celebrowanie szczęśliwych wydarzeń to zły nawyk… wzrost liczby ślubów minimalistycznych zaspokaja zapotrzebowanie na wesela oszczędne i pomoże wykształcić dobry zwyczaj” – wyjaśnia  chiński organ rządowy. Publikacja pojawiała się, gdy liczba nowych małżeństw w Chinach wzrosła w 2023 r. o 12,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, odwracając prawie dziesięcioletni spadek, ponieważ wiele młodych par wzięło ślub odwlekany z powodu pandemii Covid-19.

Decydenci zastanawiają się, jak odwrócić spadek liczby narodzin po tym, gdy populacja Chin spadła drugi rok z rzędu, a wskaźniki małżeństw są ściśle powiązane ze wskaźnikiem urodzeń.

Wiele młodych par odkłada zawarcie związku małżeńskiego i posiadanie dzieci ze względu na wysokie koszty. Chiny są jednym z najdroższych na świecie miejsc na wychowanie dziecka (w stosunku do PKB na mieszkańca) – jak stwierdził w lutym wpływowy chiński zespół doradców.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA