Brytyjskie wygody, hiszpańskie słońce. 14 km od wybrzeży Afryki. Stoi tam pomnik polskiego polityka

gazeta.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Jest najbardziej znany ze swojego masywnego wapiennego monolitu - Skały Gibraltarskiej. Od jedno z niewielu takich miejsc na świecie. Od oglądania dzikich małp po zwiedzanie Jaskini św. Michała. Wiąże się z nim również jedna z najbardziej tajemniczych katastrof lotniczych.
Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie zajmujące wąski półwysep na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpanii, tuż na północny wschód od Cieśniny Gibraltarskiej. Ma 5 km długości i 1,2 km szerokości i jest połączony z Hiszpanią niskim, piaszczystym przesmykiem o długości 1,6 km. Od XVIII wieku Gibraltar jest symbolem brytyjskiej potęgi morskiej i jest powszechnie znany w tym kontekście jako "Skała". Pozycja Gibraltaru jako obrońcy wejścia do Morza Śródziemnego jest nie do przebicia i od wielu lat jest przedmiotem sporów pomiędzy Hiszpanią, Francją i Wielką Brytanią, które rościły sobie do niego prawa.


REKLAMA


Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie


Czy warto pojechać na Gibraltar? jeżeli lubisz połączenie natury i historii, nie możesz przegapić tego miejsca
Gibraltar, brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Hiszpanii, przesiąknięte historią mauretańską, hiszpańską i brytyjską, będzie idealnym i niezwykle interesującym miejscem na wakacyjny wypad. Od samej Skały, znanej w czasach Maurów jako jeden z "Filarów Herkulesa" i pełnej jaskiń do eksploracji, po Zamek Maurów i łaźnie pochodzące z XI i XIV wieku. Giblraltar może zainteresować każdego podróżnika i z łatwością zapewnić zajęcie na całe wakacje.
GibraltarOtwórz galerię
Dzikie zwierzęta. Makaki berberyjskie są jedynymi dzikimi małpami w Europie i zwykle można je spotkać w Republice Południowej Afryki. Żyjące w górach Gibraltaru, podejrzewa się, iż zostały sprowadzone do kraju przez Brytyjczyków i od tego czasu zamieszkały w krajobrazie wapiennych klifów. Gibraltar jest również domem dla wspaniałego rezerwatu przyrody, w którym żyją małpy, delfiny, smukła i tajemnicza kuropatwa berberyjska oraz park ochrony przyrody, który graniczy z ogrodami botanicznymi.


Skała Gibraltarska to symbol Gibraltaru i największa atrakcja turystyczna. Wapienna skała wznosi się na 426 metrów nad poziomem morza, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na Europę i Afrykę.
Rezerwat Przyrody Upper Rock, w którym znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych i historycznych.
Jaskinia Świętego Michała to piękna jaskinia krasowa wewnątrz Skały Gibraltarskiej, znana z niesamowitych stalaktytów i stalagmitów.
Europa Point, czyli najbardziej wysunięty na południe punkt Gibraltaru, skąd można dostrzec wybrzeże Afryki.
Zamek Maurów zbudowany przez Arabów w VIII wieku. Stanowi pozostałość po arabskich czasach Gibraltaru.
Plaże Gibraltaru, czyli: Catalan Bay, Eastern Beach oraz Sandy Bay.


Co się stało w Gibraltarze? Tajemnicza katastrofa lotnicza
Wokół tego wydarzenia narosło wiele teorii spiskowych. Gibraltar w trakcie II wojny światowej był dla aliantów jedną ze strategicznych baz wojskowych. Armia Polska na Wschodzie rozpoczynała stamtąd wiele operacji militarnych. W 1943 roku Władysław Sikorski, który był ówczesnym premierem naszego kraju, pojawił się na Gibraltarze. Późnym wieczorem 4 lipca, podczas powrotu o godzinie 23:07, 16 sekund po starcie z lotniska w Gibraltarze samolot runął z wysokości około 100 metrów do morza. Wszyscy pasażerowie i reszta załogi zginęli, a z wraku wydobyto jedynie zwłoki Sikorskiego i pięciu innych osób. Nigdy nie odnaleziono za to szczątków Zofii Leśniowskiej, córki generała.


GIBRALTAR Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Po katastrofie z 4 lipca 1943 roku Brytyjczycy powołali komisję RAF, aby wyjaśnić jej przyczyny. Ustalono, iż do wypadku doszło z powodu zablokowania steru wysokości i wykluczono możliwość sabotażu. Polacy także przeprowadzili własne dochodzenie, opierając się na ustaleniach brytyjskich. Pilot Jerzy Bajan, członek polskiej komisji, w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, wyjaśniał, iż Polacy nie mogli wykluczyć sabotażu. - Skoro nie można ustalić przyczyn wypadku, to nie można wykluczyć sabotażu. Niemniej wydaje się to bardzo nieprawdopodobne [...]. Musiałby to być bardzo dziwny sabotaż - tłumaczył Bajan. 4 lipca 2013 roku odsłonięto pomnik generała Sikorskiego, który upamiętnił to wydarzenie.
Sprawdź też: Tajemniczy symbol "SSSS" na karcie pokładowej. Co oznacza? Może stanowić pewne utrudnienie
Idź do oryginalnego materiału