Ani soda, ani ocet. Zmoczyłam ściereczkę i przetarłam przypalone żelazko. Wygląda jak nowe

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jak wyczyścić mocno przypalone żelazko? Fot. Pawel Kacperek / iStock


Jak wyczyścić przypalone żelazko? Chwila nieuwagi wystarczy, by zniszczyć nie tylko ubranie, ale także urządzenie. Na szczęście do usunięcia problemu wystarczą domowe sposoby. Zapomnij o drogich preparatach i sięgnij po popularny owoc.
Żelazko wymaga regularnego czyszczenia, o czym niestety wiele osób zapomina. Gromadzący się w jego wnętrzu kamień sprawia, iż sprzęt przestaje działać sprawnie. Na dodatek może pozostawiać nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia na prasowanej odzieży, co w połączeniu z pozostającym na spodzie żelazka osadem lub wpadką podczas prasowania skutkuje przypaleniami i dalszymi, nieraz trwałymi, uszkodzeniami ulubionych ubrań, a przede wszystkim samego urządzenia.

REKLAMA







Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!



Jak wyczyścić mocno przypalone żelazko? Zapomnij o sklepowych środkach
Przypalone żelazko może przytrafić się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, by na stopie pojawiły się brązowe plamy. To na szczęście nie koniec świata. Niektórzy polecają woskową świecę, inni sodę oczyszczoną i ocet, jednak jeszcze prostszym sposobem jest czyszczenie żelazka przy pomocy... cytryny. Wyciśnij sok z połówki cytryny, zwilż ściereczkę i delikatnie przetrzyj przypalenia. Odczekaj chwilę, by sok rozpuścił brud. Na koniec wytrzyj czystą ściereczką. Co, jeżeli plama nie zniknie? Wypróbuj inne porady.
Polecamy także: Stosują "metodę skarbonki". Najpierw czułe słówka i gesty, potem długo nic. "Testuje swojego partnera"

Paracetamol: wyciągnij tabletkę z apteczki, złap ją przy pomocy pęsety i potrzyj nią przypalenie na rozgrzanej stopie żelazka. jeżeli nie chcesz ryzykować poparzeniem, rozkrusz ją na ściereczce i "wyprasuj" kilka razy.
Sól i folia aluminiowa: połóż kawałek folii na desce do prasowania, posyp solą. Podłącz żelazko do prądu, rozgrzej do wysokiej temperatury i zacznij prasować, przesuwając po folii z solą w różne strony. Uważaj! Ten sposób nie sprawdzi się w urządzeniach ze stopą teflonową.






Jak wyczyścić żelazko? Dwa świetne domowe sposoby na usunięcie kamienia i przypalenia (zdjęcie ilustracyjne) Ivan Halkin / iStock


Jak wyczyścić żelazko parowe? Tak usuniesz kamień i brud ze środka
Nowoczesne żelazka mają funkcję samooczyszczania z kamienia, dzięki czemu nie musisz już przejmować się odkamienianiem. Mimo wszystko warto co jakiś czas przepłukać zbiornik, szczególnie w żelazkach z systemem antywapiennym. Pamiętaj też, by po zakończeniu prasowania nie zostawiać nadmiaru wody w zbiorniku i zawsze wylewać jej resztki. Co, jeżeli nie masz takich opcji? Jak odkamienić żelazko? Profilaktycznie warto to robić regularnie, tj. co 2-3 miesiące, choć może się zdarzyć, iż trzeba będzie to robić częściej. Do odkamieniania możesz wykorzystać rozpuszczony w odrobinie wody kwasek cytrynowy.




Wlej wodę do zbiornika i dodaj łyżkę kwasku cytrynowego (rozpuść go wcześniej w wodzie, by ułatwić cały proces).
Podłącz urządzenie do prądu i ustaw na najwyższą moc.
Zacznij prasować ścierkę kuchenną lub starą koszulkę z włączonym trybem pary do momentu, aż cały roztwór odparuje.
Powtarzaj, aż z wylotu dyszy przestaną wydobywać się grudki kamienia.
Na koniec jeszcze 2-3 razy powtórz "prasowanie" z samą wodą, najlepiej destylowaną.

PORADA! jeżeli chcesz uniknąć gromadzeniu się kamienia, pamiętaj, by do zbiornika wlewać wyłącznie wodę destylowaną, demineralizowaną lub specjalną przeznaczoną do prasowania. Unikaj jednak wód perfumowanych, bo mogą zostawiać osady wewnątrz urządzenia. Taką wodę najlepiej kupować na zapas. Pięciolitrowy baniak wystarczy na długo, a kosztuje ok. 6-10 zł.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału