Relogged to urokliwy dom, malowniczo położony wśród zieleni, tuż przy brzegu Dniepru. Jego konstrukcja, inspirowana tradycyjnymi chatami z bali, jest dziełem pracowni Balbek Bureau. Projekt to nowoczesna reinterpretacja klasycznych drewnianych domów, jednocześnie oddająca hołd urokowi lokalnej natury. Jest to miejsce, gdzie natura spotyka się z komfortem, oferując idealne warunki do spokojnego życia. Zajrzyj do jego wnętrza!
Wnętrze dom z bali w zupełnie nieoczywistym wydaniu
Co ciekawe, Slava Balbek, Vika Didych, Yuliia Barsuk, Alina Vovkotrub i Serhii Havrylov, architekci, którzy zaprojektowali budynek, bazowali na własnej intuicji, ponieważ nie udało im się znaleźć przykładów domków z bali, które pasowałyby do ogólnej wizji inwestorów. Motywem przewodnim jest tutaj kontrastujące rozwiązanie w postaci ciemnego drewna na ścianach, zestawionego z jasnymi panelami ściennymi i tekstyliami w podobnych odcieniach.
Całość dopełniają naturalna podłoga betonowa oraz prosta, aczkolwiek niezwykle efektowna, a przede wszystkim minimalistyczna geometria. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż inspiracją dla stworzenia ogólnej koncepcji wnętrza, którą wskazał sam klient, było mieszkanie Ricka Owensa we włoskim mieście Concordia, które przywodzi na myśl brutalne i nieco utylitarne wnętrza.
Drewno na zewnątrz, beton wewnątrz
Kolejną prośbą inwestora było całkowite odejście od klasycznej estetyki domu z bali. Projektanci dostosowali więc dom z bali do nowoczesnego projektu, przy jednoczesnym zachowaniu odsłoniętego drewna wewnątrz pomieszczeń. Decyzja ta była również podyktowana względami technicznymi. Całkowite zakrycie drewna byłoby problematyczne, ze względu na to, iż to materiał, który pracuje.
Zewnętrzna część domu ma ciemny kolor, dlatego, w celu ujednolicenia koncepcji, ten odcień gości również w jego wnętrzu. Wejście do części mieszkalnej zaprojektowano jako przeszklony wiatrołap. Schody w holu prowadzą na drugie piętro. Zgodnie z ogólną koncepcją minimalistycznego wzornictwa i wyraźnej geometrii elementów, a także życzeniem klienta, schody są pozbawione poręczy.
Zaraz za strefą wejściową, po lewej stronie widoczna jest strefa wypoczynkowa, której centralną częścią jest kino domowe. Zgodnie z sugestią klienta, ściany są wyłożone panelami ze sklejki. Metalowe szafki zostały wykonane na zamówienie, na podstawie szkiców biura i są również umieszczone w innych pomieszczeniach domu. To kolejny element, który ujednolica całą aranżację domu z bali.
Betonowy salon z kinem domowym z prawdziwego zdarzenia
Centralnym punktem salonu jest duża sofa, dzięki której filmowe wieczory są nie tylko ucztą dla duszy, ale również wygodnym odpoczynkiem dla ciała. Z kina w domowym wydaniu płynnie można przejść do kuchni. Tutaj meble kuchenne są ozdobione metalem, który wprowadza do wnętrza powiew nowoczesności. Natomiast duża wyspa kuchenna wykonana jest z betonu, a całość wieńczą krzesła w stylu vintage.
Okna przestronnej strefy dziennej wychodzą na Dniepr. Warto zwrócić uwagę, iż w tej przestrzeni betonowa jest nie tylko wyspa kuchenna, ale również panele, którymi został pokryty kominek. Imitacja tego materiału gości również na ścianach, a na podłogach zastosowano mikrocement. W pobliżu kominka znajdują się pionowe metalowe półki na pokaźną bibliotekę i przytulny fotel do czytania.
Strefa prywatna w domu z bali
Na drugim piętrze, na prawo od schodów, znajduje się główna sypialnia z garderobą i łazienką. Dekoracyjnym elementem jest tu symetryczne okno w suficie, za pomocą którego do pomieszczenia wpada więcej światła dziennego. Ściany zostały wyłożone drewnianymi panelami ściennymi, dzięki czemu klimat sypialni nieco odbiega od reszty aranżacji. Ten zabieg poprawił również izolację akustyczną.
Za szklaną przegrodą z łukowymi drzwiami znajduje się łazienka, wyposażona w manualnie robione płytki, wykonane według projektu pracowni. Oprócz klasycznej wanny znajdują się tu dwa prysznice, marmurowa umywalka z dwiema bateriami oraz ukryta toaleta. Nie ma tu pralki i suszarki, które znajdują się w oddzielnym pomieszczeniu, natomiast bojler i system uzdatniania wody zostały ukryte w szafach.
Na lewo od schodów znajdują się dwa pokoje dziecięce ze wspólną łazienką. W obu pomieszczeniach znajduje się wygodna strefa sypialniana, która została zaznaczona miękką tapicerką, wykonaną na zamówienie, na podstawie szkiców jednego z projektantów. W pokojach znalazły się wspomniane wcześniej szafy metalowe i półki z tego samego materiału.
Trzeba przyznać, iż wykończenie tego domu z bali zdecydowanie mija się ze stereotypowymi oczekiwaniami aranżacyjnymi. Jak widać, nowoczesność może iść w parze z tradycją, jeżeli tylko architekci wiedzą, jak połączyć te dwie skrajności.
Projekt: balbek bureau | balbek.com
Zdjęcia: Andrey Bezuglov, Maryan Beresh